verze pro tisk

Dovolená v Bulharsku jako za socialismu? Kdepak!

22. duben 2011 Dovolená v Bulharsku jako za socialismu? Kdepak!

Bulharsko, tradiční dovolenková destinace v dobách totality, může dnes tehdejší turisty velmi překvapit. Naštěstí se však jedná o překvapení příjemné. Současná podoba pobřeží a služeb, nad jejichž kvalitou kdysi Češi v nadšení z toho, že jsou vůbec u moře, shovívavě přivírali oči, obstojí i u náročných. Láká na průzračné moře, písečné pláže, krásnou krajinu a vysoké hory, malebná historická městečka, dobré jídlo a také na výhodné ceny.

Dovolená v Bulharsku - moře i hory

Na své si přijde každý, ať už dává přednost opalování u moře, procházkám malebnými uličkami historických přímořských měst, cestovní gastronomii nebo výšlapům do hor. Velká část povrchu Bulharska je hornatá. Centrální částí země se táhne ve směru ze západu na východ pohoří Stará Planina, na jihu a jihozápadu vystupují masivy Vitoša a pohoří Rila s nejvyšší horou Balkánu Musala. Centrální hory jsou uhlazené a majestátné, pohoří kolem hlavního města Sofie udivují svými tvary a výškou. Hory jsou porostlé hustými borovými a dubovými lesy a bujná je i vegetace u moře. Dovolenou v Bulharsku můžete strávit na pláži u moře nebo v létě i v zimě obdivovat krásné hory Bulharska.

Na severu Bulharska je kontinentální podnebí, na jihu a východě pak středomořské. V praxi to znamená, že koupat se dá již od června a na podzim vydrží moře teplé relativně dlouho, asi tak do půlky října. V Bulharsku prší zejména v květnu a červnu, na prázdninové měsíce připadají v průměru jen tři propršené dny.

Písečné pláže Černého moře

Černé moře je navzdory svému jménu spíše azurové a zve ke koupání. Jedna z legend uvádí, že Černé moře získalo název podle smutku lidí, kteří truchlí nad zničenými a potopenými plavidly, se kterými si v zimě rozbouřené moře dovede pěkně pohrát. V létě je však moře lákavé a ideální pro rodiny s dětmi. Sestup do moře bývá mírný, spád dna postupný, jemný zlatý písek a voda má nízký obsah soli. V moři se nevyskytují nebezpeční či nepříjemní živočichové jako jsou jedovaté ryby nebo pálivé medúzy.

Mezi hlavní přímořská letoviska patří největší Slunečné pobřeží, Zlaté Písky, pláž u města Primorie, turisticky nejoblíbenější Nessebar, který je pod ochranou UNESCO, a další. Hlavní město Bulharska Sofie je městem mnoha tváří. Na jedné straně starobylé památky, parky, zahrádky pouličních kaváren, na druhé pak oprýskané paneláky, špinavá předměstí, vraky aut, prach a pozůstatky komunistické architektury. Nepochybně však stojí za návštěvu. Město Plovdiv najdete uprostřed Thrácké nížiny a jako druhé největší bulharské město se dělí na centrum a mnohá předměstí. Centrum je velmi rozlehlé a členité a je plné krásných památek a domů. Třetí největší město Bulharska, Varna, leží na pobřeží a kromě malebných uliček a kostelů stojí za procházku také Primorskyj park.

Bulharská kuchyně vám bude chutnat

Bulharská kuchyně je zvláštní kombinací středoevropských, východoevropských, balkánských, tureckých a řeckých vlivů a všechny, kdo rádi ochutnávají autentickou kuchyni, potěší nízkými cenami. Bulhaři jí hodně masa a zeleniny a díky přísným hygienickým normám nemusíte mít z jeho konzumace strach. Musíte vyzkoušet balkánský sýr a šopský salát, možná se podivíte, o kolik je lepší proti stejnojmenné variantě, která je k dostání v našich restauracích. Dobré jsou taky typické bulharské polévky a u moře si nenechte ujít čerstvé ryby.

Dnešní Bulharsko si s oblíbenou socialistickou turistickou destinací už není příliš podobné. Kvalita služeb i ubytování vzrostla několikanásobně, ale ceny jsou stále přijatelné. I proto stojí Bulharsko za zvážení jako cíl letní dovolené. Pořád ale platí, že zájezdy do Bulharska patří mezi ty levnější zájezdy k moři. Pokud chcete hodně ušetřit, jistě se vyplatí počkat si na Last minute zájezdy do Bulharska a letět do Bulharska skoro zadarmo.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Levná dovolená v Bulharsku

Levná dovolená v Bulharsku

Užít si příjemného pobytu v některé evropské zemi určitě stojí zato. Stačí si jen vybrat konkrétní zemi, která vám bude vyhovovat. Výbornou volbou je Bulharsko.

Moje vysněná dovolená? Jako milovník golfu volím Mauricius

Moje vysněná dovolená? Jako milovník golfu volím Mauricius

Každý z nás má vysněnou představu o dovolené, kterou doposud nerealizoval. Pokud jste stejně jako já milovníky golfu, pak jednoznačně vítězí ostrov Mauricius. Mauricius, někdy zvaný jako „perla Indického oceánu“, je nádherným ostrovem zhruba 900 kilometrů na východ od Madagaskaru. Jde o destinaci,…


Hochkar jako král menších rakouských středisek

Hochkar jako král menších rakouských středisek

Chystáte se vyrazit do hor za skvělým lyžováním. Pokud ano, vyplatí se určitě rakouská část Alp. Před tím, než vyrazíte, byste se měli zcela jistě informovat o aktuální situaci v jednotlivých středicích a vybrat si takové, které je jednak dostupné a jednak dokáže uspokojit požadavky dle vašich lyžař…

Vyhlídkové lety jako adrenalinová zábava

Vyhlídkové lety jako adrenalinová zábava

Užívat si volna mohou lidé prakticky jakkoli a hodně dobrou volbou jsou bezesporu vyhlídkové lety, které nabídnou prakticky všechno, co od nich mohou zájemci očekávat. Vyhlídkový let jako takový v sobě skrývá mnohé zajímavosti a lidé si jej mohou užívat prakticky kdykoli, když to dovolí počasí, jež …