verze pro tisk

Barevné pláže, hory a dlouhá historie. To je Sardinie.

20. duben 2011 Barevné pláže, hory a dlouhá historie. To je Sardinie.

Velmi oblíbeným, a přitom neobvyklým místem pro letní dovolenou, je Sardinie. Ostrov, který se nachází západně od Itálie je autonomní oblast. Jeho rozloha je přibližně 24 tisíc kilometrů čtverečních. Jižně od něho se nalézá Korsika. Sardinie je omývána Tyrhénským mořem. Žije zde více než 1,5 milionu obyvatel. Co na Sardinii láká turisty nejvíc? Především barevné pláže, průzračná voda a klid.

Historie

Sardinie patří k nejdéle osídleným částím evropského kontinentu. Před více než 8 tisíci lety se zde začali usazovat první obyvatelé. Žilo zde mnoho různých národů, a to je patrné na kultuře a památkách. Najdeme zde stavby již z období prehistorie, kdy Sardinie byla domovem Nuragů. O jejich civilizaci se toho ale dosud mnoho neví. Dalšími obyvateli byli Féničané, Kartaginci, nebo Římané. Na ostrově jsou patrné i zbytky Byzantské říše.

Počasí a příroda

Sardinie má typické středomořské klima. Léto trvá od května do října a je poměrně horké, navíc beze srážek. Teploty v srpnu překračují tropické třicítky. Oproti tomu v zimě prší skutečně vydatně. Pokud se na ostrov vydáte na jaře, počítejte také se silným větrem.

Sardinie je právem nazývána „evropským Karibikem“. Její pláže jsou rozmanité, a to jak členitostí, tak barvou. Romantické zátočiny, široké dlouhé písčité pláže nebo oblázkové útesy hrají všemi barvami. Zlatá přechází v bílou, šedou, růžovou, červenou nebo hnědou, a ve spojení se slunečními paprsky je to skutečně pastva pro oči. Moře je navíc průzračně modré.

Vnitrozemí ostrova je hornaté a divoké. Nejvyšší hora Punta La Marmora měří 1834 metrů. Pokud se sem vydáte za turistikou, rozhodně budete spokojeni. Navštívit můžete mnoho soutěsek, vysokých skal, nebo jeskyně. Bujná vegetace, která celé vnitrozemí zahaluje, je nejkrásnější právě na jaře, než sluneční žár většinu rostlin spálí.

Kam na Sardinii

Turisté nejčastěji vyhledávají sever Sardinie. Zde je cestovní ruch o mnoho víc rozvinut, než na jihu. Vyskytují se samozřejmě turistická střediska podobná těm v jiných částech Itálie. I přesto tam můžete prožít klidnou dovolenou. Sardinie totiž není jednou z těch masově navštěvovaných oblastí, a navíc města i vesnice si stále zachovávají svůj dávný půvab.

Jih Sardinie je více divoký, je to oblast, kde stále funguje zemědělství způsoby, které se používaly před více než půl stoletím. Cestovní ruch si zde teprve začíná vydobývat své místo. Jih je ideální, pokud chcete po ostrově cestovat, poznávat místní lidi a jejich klidný život, a nevadí vám určité nepohodlí.

Zajímavá místa

Costa Smeralda, neboli Smaragdové pobřeží. To je místo, jež bylo vybudováno v 70.letech minulého století, a patří k tomu nejluxusnějšímu, co na ostrově uvidíte. Místo je rájem jachtařů, takže jich na moři uvidíte opravdu nespočet. Ceny jsou zde také mnohonásobně vyšší, než kdekoli jinde na Sardinii. Ale příroda okolo je kouzelná.

Dalším turistickým, a levnějším letoviskem, je městečko Alghero. Město dlouhou dobu obývali Katalánci, což je patrné i na jeho vzhledu. Dokonce zde najdete i dvojjazyčné názvy, v italštině a katalánšitě. Katalánštinu zde pravděpodobně uslyšíte. Město patří k nejstarším na ostrově, a je plné středověkých památek.

Co se týče pláží, zajímavé a krásné jsou skutečně všechny. A přitom je každá jiná. Jednou z nejhezčích bývá označována La Pelosa, pláž nacházející se u města Stintino. Díky průzračnému moři je celá oblast vhodná pro potápění.

Pustíte-li se do hor, neopomeňte navštívit soutěsku Gola di Goroppu. Pokud pojedete na Sardinii s cestovní kanceláří, možná ji budete mít v nabídce fakultativních výletů. Nejblíže jí leží středisko Cala Gonone. Jedná se ale o dost náročné putování. Protože se soutěska nachází v oblasti nepřístupné jinak než pěšky, čeká vás něco přes 10 kilometrů jen k ní. Odměnou vám pak budou ale impozantní vysoké skály, a rokle, která je v nejužších místech široká pouhých pár metrů.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Mykonos uspokojí milovníky koupání i historie

Mykonos uspokojí milovníky koupání i historie

Jezdíte na dovolenou do Řecka? A už jste byli na ostrově Mykonos? Pokud ne, měli byste to napravit. Na kamenitém ostrově se totiž snoubí vše, co na Řecku milujeme. Totiž čarokrásné čisté pláže, tisíciletá historie a noční život, který vás vtáhne a nepustí. Pokud se bojíte, že krizí zmítané Řecko nen…

Pálava, to je dovolená plná vína, přírody a historie

Pálava, to je dovolená plná vína, přírody a historie

Jižní Morava je rájem všech vinařů, a za tímto nápojem přijíždí čím dál více turistů. Využívají totiž oblíbeného pití, památek a přírodních krás tohoto kraje. Kamkoli se podíváte, všude na vás dýchá historie, vidíte zbytky původního osídlení, důkazy o pobytu předků dnešního člověka a další. A přírod…


Na hory do Krkonoš

Na hory do Krkonoš

Máte rádi pobyt na horách? A rádi byste prozkoumali nejkrásnější české hory - Krkonoše? Pak navštivte Paseky nad Jizerou, odkud můžete podniknout veliké množství rozmanitých výletů a v zimě lyžovat v blízkém lyžařském středisku v Rokytnici nad Jizerou. Přivítají vás upravené sjezdovky, příjemné obče…

Letní dovolená na horách: Jizerské hory

Letní dovolená na horách: Jizerské hory

Léto se překulilo do své druhé poloviny, a dovolené jsou v plném proudu. Mnoho lidí tráví svůj volný čas i během léta v našich horských střediscích. A protože na horách se dá strávit čtrnáctidenní dovolená, ale i třeba jen víkend, podíváme se společně postupně na několik našich nejoblíbenějších stře…