verze pro tisk

Letní počasí a Černá Hora, záruka krásné dovolené

6. červenec 2010 Letní počasí a Černá Hora, záruka krásné dovolené

Odtržením od Srbska vznikl nejmladší stát na světě, Černá Hora. Tato země čítá necelých 700 tisíc obyvatel a je rozdělena do 21 správních jednotek, opštin. Hlavním městem je Podgorica, která je spíše centrem průmyslu, kulturním centrem je Cetinje. K dalším velkým městům patří Nikšić, Bielo Polje nebo Pljevlja. Černá Hora má také krásnou přírodu, o tom se můžete nejen v místních národních parcích kam patří například Biogradska Gora či Lovćen. Země se může pochlubit i zápisem na listině UNESCO, kam patří staré město Kotoru v Boce Kotorské a Durmitor s kaňonem Tary.

Černá Hora je zajímavou směsicí

Obyvatelstvo Černé Hory je velmi pestré, alespoň co se náboženství týká. Nadpoloviční většina patří k pravoslavnému náboženství, jedna pětina jsou sunitští muslimové a najdou se zde i zástupci katolického vyznání. Lidé jsou přátelští a rádi vám pomohou či poradí, někteří ovšem ne zcela nezištně. Míra nezaměstnanosti je v zemi opravdu vysoká, na druhou stranu přístup k práci zde není rozhodně ideální, místní jsou velcí lenoši.

Černá Hora má pohnutou minulost

Ačkoli je Černá Hora co do rozlohy nevelkou zemí, její dějiny jsou bohaté a zároveň složité. Již před první světovou válkou byla situace značně nepřehledná, po válce se situace nijak nevyjasnila. Černá Hora byla součástí Srbska a dalších zemí, poté byla spojena s Kosevem a Hercegovinou. Po druhé světové válce byla součástí socialistické federace. Po jejím rozpadu zůstala země ve spojenectví se Srbskem, což vedlo k rostoucí nespokojenosti. Nezávislost Černá Hora získala až v roce 2006. V současné době je země na těžké cestě ke změně myšlení obyvatelstva a ekonomickému rozvoji, k čemuž přispívá i cestovní ruch.

Černá Hora a zajímavé kombinace chutí

V Černé Hoře byste rozhodně měli ochutnat místní speciality. Hodně se zde používají ryby a další druhy masy, oblíbená úprava je grilování a základní surovinou olivový olej, hojně se používá i zelenina. Místní specialitou je pršut nebo-li sušená šunka. V typické restauraci vám nabídnou jehněčí, lososa se zelím, oliheň a další, pro nás, nezvyklé pochoutky. Vynikající jsou místní vína, nabídnuta vám bude i rakije. Ceny závisí na kurzu eura ke koruně, průměrně jsou ceny zhruba stejné, jako u nás.

Černá Hora má příjemné podnebí celý rok

Země je skvělá pro milovníky sluníčka a pláží, ale také pro poznávání nových kultur i historie. Skvělé jsou podmínky pro sport, především pěší turistika a vodní sporty jsou oblíbené. To vše ještě podtrhuje místní podnebí, půl roku zde teplota neklesá pod 20°C a v zimě si udržuje středomořské klima, což znamená mírné a deštivé zimy. Nejvíce turistů do země míří v letních měsících, pojedete-li v září, jistě i tehdy zde bude příjemně. Černá Hora se na vás těší v každém počasí.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Už jste přemýšleli o letní dovolené? Taormina Sicílie je tou pravou volbou!

Už jste přemýšleli o letní dovolené? Taormina Sicílie je tou pravou volbou!

Už jste přemýšleli o letní dovolené? A nepokukovali jste také po Itálii? Tato jižanská země nabízí vše, po čem byste mohli toužit – moře, písek, stejně tak kvalitní služby a spousty zajímavých památek. Jeden z italských ostrovů, Sicílie, rovněž nabízí velice zajímavou oblast, jíž je Taormina.

Maledivy nabízejí vždy krásné počasí

Maledivy nabízejí vždy krásné počasí

Dovolená je částí roku, na kterou se všichni, nejsme-li workoholici, velmi těšíme. Dovolená by měla být odměnou za neustálý stres a energii vydanou v práci, a proto by měla stát za to. Někdo dává přednost lyžování na horských svazích, pokud však raději vystavujete své tělo slunečním paprskům, je zem…


Lotyšsko je krásné za každého počasí

Lotyšsko je krásné za každého počasí

Lotyšsko je jednou z Pobaltských republik, která své samostatnosti dosáhla teprve nedávno, konkrétně roku 1991. Povrch země je rovinatý a husté zalesnění skýtá domov mnoha druhům zvěře i rostlin. I to je jedním z důvodů, proč se Lotyšsko dostává do povědomí turistů z celé Evropy a stává se tak častý…

Španělsko a počasí pro letní i zimní radovánky

Španělsko a počasí pro letní i zimní radovánky

Španělské království je ideální destinací pro ty, kteří si rádi užívají sluníčka a zábavy. Líbit se zde bude i milovníkům umění a historie, ideální je zkombinovat pobytový zájezd s poznávacím. Rozdělení dne je ve Španělsku diametrálně odlišné od toho našeho. Veškerý program se zde odehrává až v pozd…