verze pro tisk

Národní parky Chorvatska

12. září 2011 Národní parky Chorvatska

Chorvatsko patří k těm nejoblíbenějším turistickým destinacím. Míří sem lidé za sportem, mořem, ale i přírodou. Národní parky Chorvatska každoročně přilákají tisíce turistů. Většina lidí Chorvatsko spojuje s Plitvickými jezery, ale takhle země toho nabízí mnohem víc.

Národní park Kornati

Národní park Kornati je tvořen téměř 90 ostrůvky nacházející se u pobřeží Dalmácie. Z výšky vypadají jako kamínky rozházené po zemi. Území bylo národním parkem vyhlášeno v roce 1980. Povrch ostrovů je zvěralý a zkrasovatělý a tím se zhoršuje i průchodnost území.

Dříve byli Kornati osídlené. Dnes tu však není pitná voda, a tak tu najdete jen několik sídel sloužící k přechodnému pobytu. Je tu k vidění mnoho pozůstatků osídlení z doby římské. Kornati jsou rájem pro jachtaře. Jezdí sem jinak ale převážně lidé, kteří touží po samotě, po nedostupnosti mobilní sítě a civilizace. Pro pohyb a vstup na Kornati platí speciální pravidla.

Národní park Paklenica

Národní park Paklenica je rájem skalních lezců. Leží v pohoří Velebit, a má rozlohu více než 3600 ha. Vstup do parku je u obce Marasoviči. Národní park se dělí na Velikou a Malou Paklenicu. Národním parkem bylo toto území vyhlášeno v roce 1949. Oblast je tvořena vápencem, lákavé jsou tedy především jeskyně s krasovými útvary a skály, které skýtají výborné podmínky pro lezení.

Právě v tomto Národním parku se točilo tolik známých scén z Vinnetoua. Parkem vede více než 150 značených turistických a lezeckých cest. Nejoblíbenější je cesta Velkým kaňonem. Co se týče ubytování a stravy, to vše je v NP Paklenica dobře zařízené.

Národní park Mljet

Tento NP se nachází na stejnojmenném ostrově, kde je údajně nejkrásnější koupání z celého Chorvatska. Na rozdíl od dalších míst chorvatského pobřeží, září ostrov Mjet zelenou barvou. Je rozkvetlý a zarostlý. Zdánlivě to vypadá, že není vůbec přístupný. A také díky tomu se tady nesetkáte s tolika turisty, jako v jiných národních parcích.

Národní park Mljet není tolik lákavý jako Plitvická jezera nebo Krka, neuvidíte vodopády, ale užijete si tady naprostý klid. K tomu jsou tu pro vás dvě nádherné laguny nabízející luxusní koupání – Veliko a Malo jezero. Tohle místo dokonale připomíná tolik známý film Modrá laguna. Národní park Mljet je také ideální pro cykloturistiku.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Národní parky Skandinávie

Národní parky Skandinávie

Skandinávské země se mohou pyšnit tím, že mají krásnou a z velké části i prakticky nedotčenou krajinu, která láká turisty z celého světa. Norské či Švédské národní parky patří jistě za povšimnutí. Přestože například do Norska jezdí čeští turisté hlavně na ryby, měli by alespoň některý z místních ná…

Národní parky Severní Evropy

Národní parky Severní Evropy

Milovníky přírody odjakživa lákají překrásné národní parky z celého světa. Drsná příroda, zvěř, kterou jinde neuvidíte i spaní nadivoko je pro mnoho z nás tou pravou dovolenou. Krásné národní parky nejsou jen výsadou Kanady nebo Severní Ameriky, či Nového Zélandu. I v Evropě jich najdeme nespočet. P…


Jakou dopravu do Chorvatska zvolit?

Jakou dopravu do Chorvatska zvolit?

Obvyklými způsoby, jak se dopravit do Chorvatska, jsou auto, autobus a letadlo. Samozřejmě existují i další alternativy – od motorky, přes kolo či koloběžku, až po cestu pěšky, poslední tři jmenované jsou už ale čím dál tím méně reálné. Zaměřme se tedy na ty, které má smysl řešit.

Last minute na sever Chorvatska

Last minute na sever Chorvatska

Láká vás Chorvatsko a přitom jste tam ještě nebyli? Nebo patříte mezi milovníky Chorvatska a stále se tam rádi vracíte? Pak pro vás máme několik tipů na zajímavá letoviska v severním Chorvatsku, kam můžete sehnat výhodné last minute zájezdy a navíc jste tam autem i autobusem za pár hodin!