verze pro tisk

Pálava, to je dovolená plná vína, přírody a historie

1. duben 2011 Pálava, to je dovolená plná vína, přírody a historie

Jižní Morava je rájem všech vinařů, a za tímto nápojem přijíždí čím dál více turistů. Využívají totiž oblíbeného pití, památek a přírodních krás tohoto kraje. Kamkoli se podíváte, všude na vás dýchá historie, vidíte zbytky původního osídlení, důkazy o pobytu předků dnešního člověka a další. A příroda? Ta patří k tomu nejhezčímu, co naše země má. Nejvíce oblíbená část Jižní Moravy je oblast Pavlovských vrchů, neboli Pálava.

Unikátní oblast

Pálava je od roku 1976 chráněnou krajinnou oblastí, a v roce 2003 se stala součástí biosférické rezervace UNESCO. Pálava disponuje naprosto jedinečnými přírodními podmínkami. Nachází se v nejsušší a nejteplejší oblasti naší republiky, a její podnebí silně připomíná středomořské. Díky tomu se na Pálavě vyskytuje mnoho druhů teplomilných živočichů a rostlin. Také krajina Pálavy je unikátní. Když se rozhlédnete po okolí, překvapí vás kombinace rozsáhlých vinic přecházející ve stepní oblast, doplněnou vápencovými skalami.

Něco z historie

Oblast Pálava patří k nejdřívěji osídleným místům republiky. To dokládá mnoho archeologických výzkumů a nálezů. Snad nejznámějším nálezem je Věstonická Venuše, jedna z vůbec prvních sošek vyráběných z keramiky, pocházející z dob mladého paleolitu(28-25 tisíc let př.n.l.). Tehdejší obyvatelé Pálavy jsou dnešními odborníky z oblasti archeologie označováni za lovce mamutů. To ostatně dokazují nálezy mnoha mamutích kostí. Pravěké tábory byly nalezeny mezi obcemi Pavlov a Dolní Věstonice.

Co navštívit na Pálavě

Pálava se nachází v okolí měst Lednice, Mikulov, Dolní Věstonice, Valtice, Pavlov a další. Už sama tato města stojí za vidění. Kroky snad každého návštěvníka míří do Lednicko-valtického areálu. Pohádkový zámek Lednice prostě nemůžete vynechat. Původně renesanční zámek byl v 19. století přestavěn na současnou podobu. Sloužil jako letní sídlo. Součástí je rozsáhlý park s mnoha stavbami a krásná francouzská zahrada.

Pavlovské vrchy lákají milovníky přírody k dlouhým procházkám. Vede tudy mnoho značených turistických tras. Vydejte se na Děvín, nejvyšší vrchol této oblasti, a navštivte Sirotčí Hrádek, nebo Dívčí Hrady. Odměnou po túře nepříliš vysokými kopci vám bude úžasný rozhled po krajině, lemované vápencovými útvary, lesy a barevnou flórou.

Budete-li se chtít po celodenním putování zchladit, ideálním místem je vodní nádrž Nové Mlýny. Jedná se vlastně o soustavu tří přehradních nádrží, nacházejících se na řece Dyji. Původně měly sloužit k zavlažování okolní půdy. Tento záměr však nikdy nebyl zcela splněn. Dnes přehrady slouží zejména k rekreaci a k provozování vodních sportů. V okolí jsou kempy, půjčovny lodí a dalšího „vodního“ vybavení.

A protože jste na Moravě, ve vinařském kraji, určitě si nenecháte ujít návštěvu nějakého vinného sklípku. Celá oblast je protkána vinařskými naučnými stezkami, které vás seznámí s historií vinařství, se způsoby výroby a vůbec se všemi procesy, které vedou ke kvalitnímu vínu. Stezky jsou přístupné pěšky, na kole, ale i autem.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dovolená v tuzemsku plná zážitků

Spoustu krásných chvil, zajímavých momentů i vzrušujících dobrodružství skýtají různorodá zákoutí České republiky. Jsou plná aktivit, které můžete nejen během své dovolené vyzkoušet a mnohdy také překonat svůj strach a doposud domnělé možnosti.

Dovolená u moře plná zdraví

Dovolená u moře plná zdraví

Chcete jet na dovolenou, kde si nejen odpočinete, ale uděláte i něco pro své zdraví? Vypravte se na týden k moři, kde budete pojídat jen samé zdravé pochoutky! Přinášíme vám tip na dovolenou plnou relaxace a zdraví!


Mykonos uspokojí milovníky koupání i historie

Mykonos uspokojí milovníky koupání i historie

Jezdíte na dovolenou do Řecka? A už jste byli na ostrově Mykonos? Pokud ne, měli byste to napravit. Na kamenitém ostrově se totiž snoubí vše, co na Řecku milujeme. Totiž čarokrásné čisté pláže, tisíciletá historie a noční život, který vás vtáhne a nepustí. Pokud se bojíte, že krizí zmítané Řecko nen…

Toskánsko - vinařská oblast plná památek

Toskánsko - vinařská oblast plná památek

Výborným krajem pro cyklistiku je Toskánsko. Tato oblast ve střední Itálii je proslulá zajímavou historií, což dokazuje mnoho historických památek, které lze při vyjížďkách na kole navštívit. Nezapomenutelná je rovněž i zdejší krajina, která je velmi působivá.