verze pro tisk

Vybíráme sjezdové lyže

27. září 2012 Vybíráme sjezdové lyže

Lyžařská sezóna tu bude co nevidět a vy možná uvažujete o nákupu nových sjezdových lyží. Pojďme se podívat, jak se zorientovat v široké nabídce výrobců a vybrat si lyže, které budou co nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Předešlá slova o potřebách velmi dobře vystihují situaci při výběru lyží – nedá se totiž říci, že jedny konkrétní lyže jsou nejlepší, druhé o něco horší a třetí špatné. Jde o to, zda jsou nejlepší právě pro vás. Zda odpovídají vašemu stylu lyžování, vašim lyžařským schopnostem a preferencím. Nelze určit jedny nejlepší lyže pro všechny, ale můžete si vybrat ty nejlepší lyže právě pro vás.

Lyže podle dovedností

Nejprve si zkuste objektivně říci, jak dobře lyžujete. Pokud jste začínající lyžař, vyberte si lyže spíše měkčí, které vám odpustí případné chyby a se kterými se nebudete muset tolik prát. Rovněž si vyberte lyže s malým (tedy s výrazným bočním krojením), které snáze točí (viz dále).

Pokud naopak lyžujete dobře a nebojíte se rychlosti, pořiďte si tvrdší sportovní lyže, které vás podrží ve vysokých rychlostech a odmění vás dynamickým jízdním projevem.

Tvrdost lyží je třeba přizpůsobit také hmotnosti lyžaře – čím těžší lyžař je, tím tvrdší může mít lyže. Například stokilogramový začátečník tedy již raději sáhne po lyžích alespoň střední tvrdosti.

Lyže podle povrchu

Druhým kritériem při výběru je terén, v něž se hodláte pohybovat. Od tohoto faktoru se odvíjí šířka lyže, zaměřujeme se na šířku pod botou, neboť šířka špičky a patky je ovlivněna i krojením lyže.

Milovníci tvrdých umrzlých pist a ranního manšestru si vyberou lyže úzké (šířka středu lyže 66-70 mm), které půjdou snadno z hrany na hranu.

Lyžaři, kteří tráví na svahu celý den a odpoledne se potýkají s měkčím nebo dokonce rozbředlým sněhem, nejvíce ocení lyže z kategorie „univerzálka“, které již jsou poněkud širší (70-76 mm).

Po ještě širší lyži (77 – 85) sáhnou ti, kteří koketují s freeridem a rádi občas opustí upravenou sjezdovku. Větší šířky středu lyží jsou již vyhrazeny čistokrevným freeriderům.

Lyže podle oblouku

Každý lyžař vyznává jiný jízdní styl. Někdy má rád rychlost a dlouhé otevřené oblouky, jiný raději sází oblouky krátké a elegantní v rychlém sledu. Pro každého je proto vhodný jiný rádius lyže. Rádius udává, jaký poloměr oblouku vyjede optimálně zatížená carvingová lyže.

Pro milovníky dlouhých oblouků ve velké rychlostí jsou tu lyže z kategorie „obřačky“, tedy lyže vycházející ze závodních modelů určených na obří slalom. Jejich rádius přesahuje 18 metrů.

Vyznavači středních oblouků se nejlépe povozí na lyžích s rádiusem 14 – 17 metrů.

Pro lyžaře, kteří jezdí krátké oblouky, jsou určeny lyže vycházející ze závodních modelů na slalom – „slalomky“. Jejich rádius se pohybuje od 10 do 13 metrů.

Přejeme hodně štěstí při výběru a mnoho krásných lyžařských zážitků na nových lyžích!

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Na lyže pod Matterhorn

Na lyže pod Matterhorn

Malebné městečko Zermatt patří snad k nejznámějším ve Švýcarsku. Je to proslulé turistické, horolezecké a lyžařské středisko, ležící pod jedním z nejkrásnějších vrcholů – Matterhornem. Žije tu přibližně 5,5 tisíce obyvatel. Na třech hlavních ulicích města najdete všechno potřebné. Zermatt láká v jak…

Tip na ubytování na Horské Kvildě

Tip na ubytování na Horské Kvildě

Spolu s blížícím se začátkem hlavní lyžařské sezony vám jistě přijde vhod zajímavý tip na ubytování. Ti z vás, kteří se během letošní zimy chystají na Šumavu, mohou využít Apartmány Kvilda.


Dovolená na horách v Rakousku

Dovolená na horách v Rakousku

Horské zahraniční oblasti lákají velkým množstvím lokalit, které stoprocentně stojí za návštěvu. Volit je možné destinace hned v několika různých zemích Evropy. Nabízí se pochopitelně hlavně nejrozsáhlejší evropské pohoří Alpy. Hodně oblíbené je pro zimní dovolenou hlavně Rakousko.

Herlíkovice-Bubákov nabízejí levné ubytování

Herlíkovice-Bubákov nabízejí levné ubytování

Když se řekne levné ubytování, tak člověk zjistí, že toto sousloví je možné s Krkonošemi jako takovými spojovat jen velmi těžko. Tato situace je ovšem často zapříčiněna zejména tím, že lidé většinou zavítají do nějakých větších středisek, která jsou z pohledu ceny opravdu poměrně na výši.