verze pro tisk

Budapešť: Královna Dunaje

17. květen 2011 Budapešť: Královna Dunaje

Láká vás poznat maďarskou metropoli? Budapešť vám můžeme jen vřele doporučit – a to nejen kvůli její energické atmosféře. Možná se tu budete cítit skoro „jako doma“ (tak jako já), protože Budapešť v mnoha ohledech připomíná Prahu, jen je o něco větší. Co si zde můžete prohlédnout?

Symbolem Budapešti je Parlament

Město je protékající Dunají, která má v některých místech šířku až 500 metrů, rozděleno na dvě části. Na pravém břehu se rozkládá kopcovitá Pešť a na levé straně od řeky je rovinatý Budín. Kdysi to bývala dvě samotná města a teprve až jejich spojením Budapešť jako taková vznikla.

Říká se, že stačí 3 dny v maďarské metropoli, abyste ji začali vnímat jako velmi blízké město – což mohu ze svých zkušeností jen potvrdit. Ve srovnání s Prahou je Budapešť sice skoro dvakrát větší, to jí však neubírá na její malebnosti. Bezesporu hlavním symbolem města je budova Parlamentu vystavěného podle westminsterského vzoru, která mocně dotváří už i tak úchvatné panorama honosného nábřeží. O něco dále mu jsou z protilehlého břehu důstojným protějškem Budínský hrad, Rybářská bašta a Matyášův chrám.

Kulturních a historických památek je ve městě tolik, že je za jednu návštěvu pravděpodobně nestihnete všechny projít. Co by vám však rozhodně nemělo uniknout, je určitě prohlídka novogotického Parlamentu z konce 19. století (na kterou sice asi budete muset vystát frontu, ale vstupné je pro občany EU zadarmo), Opery, baziliky sv. Štěpána či synagogy.

Velkoměsto plné lázní

Orientace ve městě pro vás nebude náročná, neboť jeho struktura má svou logiku – na okružní třídy kolmo vedou ulice. Široké a dlouhé bulváry, jako například Andrássyho třída, s obchody a obchůdky, butiky či kavárničkami s venkovním posezením pak leckomu připomenou pro změnu Paříž. Nejvíce živo bývá v ulicích Váci útca a Rákoczi útca.

Právě pod Andrássyho třídou bylo jako první na evropském kontinentu vystavěno metro, a to v roce 1896. Doporučujeme projížďku touto trasou metra vedoucí jen pár metrů pod povrchem. Stanice jsou opravdu krásné – vykachlíčkované a často i s dřevěnými prvky. Jako byste se vrátili v čase.

Nezapomeňte také navštívit zdejší velkou tržnici, kde najdete opravdové skvosty, ať už rukodělné či kulinářské. A až budete potřebovat načerpat nové síly, stačí navštívit některé z budapešťských lázní, ať už Széchenyi (ke kterým dojedete právě nejstarší linkou metra) či Gellértovy. Místní termální voda vyvěrající celkem ve 123 pramenech má navíc prokazatelné léčivé účinky.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Za poznáním do Izraele

Za poznáním do Izraele

Chcete na vlastní oči vidět světoznámá památná místa? Projít se ulicemi, kudy doslova chodily dějiny? Pokud vás to táhne do Izraele a nechcete zde zmeškat nic podstatného, je pro vás ideálním řešením vypravit se na poznávací zájezd.

Termální lázně i guláš, to je Maďarsko

Termální lázně  i guláš, to je Maďarsko

Zatímco po otervření hranic proudily davy lidí na západ, v současnosti míří mnoho turistů i na východ. Pro někoho jsou hlavním důvodem finance, pro jiného to může být jazyková podobnost, pravdou ale je, že země východní Evropy mají co nabídnout. Jednou z těchto zemí je i Maďarsko, pro které je typic…


Dovolenou v ráji nabízí Belize

Dovolenou v ráji nabízí Belize

Belize, dříve Britský Honduras, je drobným státemna východním pobřeží Střední Ameriky. Oficiální hlavou státu je britská královna Alžběta II., ovšem v reálu vládne parlament a vláda vedená premiérem. Co se jazykové výbavy týká, vystačíte si s angličtinou, uslyšíte i španělštinu nebo belizskou kreolš…

Vídeň - město plné zábavy a překvapení

Vídeň - město plné zábavy a překvapení

Přemýšlíte o tom, kam si v tomto chladném počasí udělat výlet, ale nic vás nenapadá? A co takhle Vídeň - město plné zábavy a překvapení? Že nepatříte mezi milovníky historických památek? To ale vůbec nevadí. Vídeň totiž skrývá i jiná tajemství.