verze pro tisk

Cestujeme do USA: 5 nej, která jste pravděpodobně nevěděli o slavných symbolech Spojených států

18. srpen 2011 Cestujeme do USA: 5 nej, která jste pravděpodobně nevěděli o slavných symbolech Spojených států

Spojeným státům patří desítky a desítky rekordů. V našem výčtu jsme se zaměřili na ty z nich, které drží slavné americké památky – ať už ty přírodní, moderní nebo historické. Nabízíme vám výčet toho, co vlastníma rukama vytvořil člověk, nebo sama příroda.

Nejrozlehlejší budovou je… Pentagon

Vešlo by se sem 95 fotbalových hřišť nebo třikrát všechny prostory, které jsou v Empire State Buildingu. Pentagon je co do plochy největší budova na planetě. Nedá se přehlédnout – díky tomu, že má unikátní tvar pětiúhelníku a plocha podlah činí 604 tisíc čtverečních metrů. Sídlí v něm americké ministerstvo obrany.

Na dohled, na druhém břehu řeky Potomac, je potom hlavní město Spojených Států – Washinghton D.C. Mnohé turisty tady překvapí absence mrakodrapů. Jejich výstavba je tu totiž zakázána – díky tomu nikdo nepřehlédne dominantu města – Kapitol, popřípadě Bílý dům, bydliště amerického prezidenta.

Nejznámější a mylně považovaný za největší je… Grand Canyon

Zeptejte se deseti lidí na největší kaňon planety. Devět vám jich řekne, že je to Grand Canyon na řece Colorado. Všech devět se ale mýlí. Největším kaňonem světa je Hell´s Canyon v Idahu. Nic to ale nemění na tom, že Grand Canyon patří k nejkrásnějším místům v USA.

Tento dokonalý geologický průřez povrchem Země je hluboký místy až 1600 metrů, široký v nejširším bodě 25 kilometrů a táhne se v délce 446 kilometrů. Největším lákadlem poslední doby je skleněný chodník. Skywalk, jak se této unikátní stavbě říká, má tvar písmene U a samotná realizace potom vyšla na 40 milionů dolarů.

Nejoblíbenějším místem sebevrahů je… sanfranciský most Golden Gate

Má za sebou necelé století provozu a na svém kontě minimálně 1200 lidských životů – most Golden Gate není jen oblíbeným místem filmařů, ale i sebevrahů. Skáčou tady do hloubky asi 70 metrů.

Tato ikona západního pobřeží USA vznikla ve 30. letech 20. století a dlouhou dobu byla se svými 2737 metry délky nejdelším visutým mostem na světě. Stavbu drží pohromadě asi 60000 nýtů. Poslední, který měli dělníci připevnit, byl z ryzího zlata. Při upevňování jim ale vyklouzl a dodnes leží někde na dně pod mostem.

Nejhříšnějším místem Spojených států je… Las Vegas

Velkoměsto hazardu, zábavy, atrakcí, ale do počátku 90. let i centrum americké mafie – to je blyštivé a zářící Las Vegas v Nevadské poušti.

Hlavním bulvárem „Sin City“, tedy „města hříchu“, je ulice zvaná Strip. Tu lemují kopie nejslavnějších památek lidstva. Ubytovat se tady můžete v egyptské pyramidě nebo v soše Svobody, statisíce prošustrovat do několika minut ve stínu kopie Eiffelovy věže…

Mimochodem – v žebříčku 20 největších hotelů ve Spojených státech je celkem 17 hotelů ležících právě v Las Vegas.

Nejstarší dálnicí v USA je… Route 66

První kilometry začínají řidiči ukrajovat v Santa Monice a pokud dorazí až na její konec v Chicagu, budou mít za sebou 3940 kilometrů.

John Steinbeck sem umístil podstatnou část svégo románu „Hrozny hněvu“. Route 66 se ale od 30. let, kdy se děj románu odehrává, samozřejmě změnila. Některé úseky byly zmodernizované a přestavěné, popřípadě nahrazené moderní dálnicí. Stále ale existují historické úseky, kde si můžete v motorestu dát donut ve stylu USA.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Cestujeme po hradech a zámcích

Cestujeme po hradech a zámcích

Česká republika je na různé památky, přírodní zajímavosti či technické zajímavosti velmi bohatá země. V každém kraji či regionu najdete místa, která vás uchvátí. V jihočeském kraji to je jistě Hluboká nad Vltavou. Toto malebné město uprostřed nádherné přírody je rájem pro všechny zamilované. Panuje …

Už jste přemýšleli o letní dovolené? Taormina Sicílie je tou pravou volbou!

Už jste přemýšleli o letní dovolené? Taormina Sicílie je tou pravou volbou!

Už jste přemýšleli o letní dovolené? A nepokukovali jste také po Itálii? Tato jižanská země nabízí vše, po čem byste mohli toužit – moře, písek, stejně tak kvalitní služby a spousty zajímavých památek. Jeden z italských ostrovů, Sicílie, rovněž nabízí velice zajímavou oblast, jíž je Taormina.


Skvělá dovolená České Budějovice, která potěší celou rodinu

Skvělá dovolená České Budějovice, která potěší celou rodinu

Na výlety, zájezdy, dovolenou, kamkoli, kam se vám zlíbí. Je škoda, že mnoho lidí jezdí za zábavou a odpočinkem do zahraničí, přitom nevidí, jaké krásy nabízí i naše země. Člověk si myslí, že jí zná dobře, ale opakem je pravdou. Dejte svému známému otázky, jako například, co může vidět v tomto a v t…

Doplňková turistická výbava, která vám zpříjemní treking

Doplňková turistická výbava, která vám zpříjemní treking

Letní počasí přímo vybízí k procházkám po lesích i k náročnějším túrám po horách. Před tím, než se ale vydáte na cesty, je dobré si pořídit kvalitní turistikou výbavu. Túru zpříjemní i některé praktické doplňky.