verze pro tisk

Do Istanbulu nejen za nákupy

27. červenec 2011 Do Istanbulu nejen za nákupy

Istanbul je kosmopolitní, největší a nejnavštěvovanější město Turecka. Zároveň je to jediné světové město, které leží současně na dvou kontinentech – v Evropě a v Asii. V Istanbulu si užijete nevšední atmosféry. V klidu tu vedle sebe žijí lidé nejrůznějších kultur i vyznání. Turisté sem jezdí několikrát do roka kvůli památkám a hlavně kvůli nakupování.

Istanbul láká na nakupování

Do Istanbulu se vyplatí letět za nákupy a mnoho lidí to hodně využívá. Nakupování v Istanbulu je zkrátka světově proslulé. Všechno tu pořídíte mnohem levněji, než kdekoli jinde. A když říkáme vše, myslíme opravdu vše. Od oblečení, přes klenoty, až po koření, elektroniku nebo potřeby do domácnosti. Navíc letenka do Istanbulu se dá pořídit za hubičku.

Tradiční nákupní místo, plné prodejců i kupujících, je Velký Bazar. Tady vládne ta pravá nákupní horečka. Velký Bazar najdete nedaleko turecké univerzity a tvoří ho tisíce obchodů, rozesetých do několika pater, a do několika kilometrů vzdálených uliček. Rozhodně tohle místo navštivte, ta atmosféra je neopakovatelná.

Jak je to se smlouváním

V Turecku je typické smlouvání a Istanbul není výjimkou. Na tržištích a bazarech jsou všechny ceny nadsazené a prodejce čeká na to, až se s ním o ceně začnete dohadovat. Nesmlouvat na těchto místech je bráno jako neslušnost. Kde se ale obvykle nesmlouvá, to jsou kamenné prodejny.

Co navštívit v Istanbulu

V případě, že si na návštěvu Istanbulu nemůžete vyhradit více než prodloužený víkend, nemusíte se obávat, že nic nestihnete. Všechny nejznámější památky Istanbulu se totiž nacházejí v jedné čtvrti – Sultanahmet. Pravda, je to tu sice hlava na hlavě, ale zase nemusíte za památkami cestovat přes půl města.

Jednoznačně nejnavštěvovanější památkou je známá Modrá mešita. Název však není odvozen od její vnější barvy – mešita je prakticky šedivá. Kde se název vzal pochopíte až uvnitř mešity. Tolik odstínů modré barvy na jednom místě se jen tak nevidí. Mešita má 6 minaretů a pochází již z roku 1617. Pro návštěvu platí stejná pravidla jako pro jinou mešitu – při vstupu musíte zout boty a dívky by neměly zapomenout na vhodný oděv.

Naproti Modré mešitě se nachází Haghia Sophia, neboli Chrám Boží Moudrosti. Postavená byla již v roce 527, a až do roku 1935 fungovala jako kostel. V tomto roce byla prezidentem prohlášena za muzeum.

Dalšími zajímavostmi v Istanbulu jsou pravé Turecké lázně(zvlášť pro muže a ženy), projížďka po Bosporu, který odděluje evropskou a asijskou část města, Evropský bazar nebo Sulejmanova mešita.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Nejen letní dovolená v Rakousku

Nejen letní dovolená v Rakousku

Dovolená v samotném srdci Rakouských Alp je snem nejen každého lyžaře a běžkaře, ale také nejednoho milovníka horských túr, návštěv zajímavých historických památek a přírodních parků. To vše a mnohem více nabízí luxusní čtyřhvězdičkový wellness hotel Fürstenhof.

Rhodos láká nejen na počasí

Rhodos láká nejen na počasí

Skvělá dovolená potřebuje řádnou přípravu. Prvním krokem je výběr správné destinace. Pokud milujete slunce, koupání v moři a skvělou atmosféru, může to být jedině ostrov Rhodos. Rhodos je čtvrtým největším řeckým ostrovem, nabízí hornatý povrch, středomořské klima a bohatou flóru i faunu. Podle lege…


Nejen víkendové pobyty se slevou

Nejen víkendové pobyty se slevou

Slevové portály se na českém internetu rozrostly jako houby po dešti. Což je ale dobře, protože se předhánějí jeden přes druhého, který nabídne více služeb a zboží za výhodnějších podmínek – klient si takto může plnit své sny a ještě k tomu výhodně.

Lázně v Györu vyléčí nejen bolavé svaly

Lázně v Györu vyléčí nejen bolavé svaly

Cítíte se po zimě unavení a všechno vás bolí? Máte potíže se zažíváním nebo s průduškami? Vydejte se do příjemných maďarských lázní v Györu, které vám pomohou s řadou potíží. Podívejte se, jakých!