verze pro tisk

Istanbul: Historická perla

7. leden 2012 Istanbul: Historická perla

Toužíte po tom prožít dovolenou doslova jako z pohádky? Jste milovníkem historie a zejména kulturních památek? Rádi pozorujete jasně modrou oblohu a zbožňujete dotek hřejících paprsků na vaší kůži? Pak se vydejte do Istanbulu, opravdové historické perly.

Bohatá historie Istanbulu

Město Istanbul vzniklo kolem roku 660 před naším letopočtem jako sídliště Bazantion. Kolem roku 318 př. n. l. ho dobil Antigonos. V roce 330 se stává hlavním městem Římské říše a lidé mu začali přezdívat Konstantinopol. Největšího rozkvětu se město dočkalo za vlády císaře Arcadia, v této době je zde postaveno mnoho důležitých historických památek. Roku 1453 se město stalo hlavním centrem Osmanské říše. V roce 1923 je založena Turecká republika.

Nejzajímavější historické perly

• Modrá mešita

Modrá mešita je považována za symbol Istanbulu a také za jeho historickou perlu. Mešita se pyšní šesti minarety a je to jedna z nejskvostnějších ukázek islámské architektury. Celá mešita je uvnitř modře obložena a tak si získala svůj název. V této mešitě probíhají pravidelné modlitby, a proto je otevřena pro veřejnost jen někdy.

• Hagia Sofia

Hagia Sofia je další historickou perlou. Na první pohled vás zaujme její impozantní kopule. Uvnitř je tento chrám vyzdoben mozaikovými výjevy, mezi ty nejzajímavější patří zajisté vyobrazení Krista a Panny Marie. Nejzajímavějším místem v chrámu je pak „Plačící sloup“, koluje legenda, že pokud do sloupu vsunete prst a vyndáte ho ven mokrý, vyplní se vaše nejtajnější přání.

• Palác Topkapi

Tento palác patří k nejhojněji navštěvované historické perly Istanbulu. Můžete si zde prohlédnout překrásný harém či posvátnou klenotnici.

Istanbul má opravdu co nabídnout

Istanbul je nejen historickou perlou, ale také místem zábavy a dobrého jídla, proto musíte ochutnat místní speciality. Tou nejznámější je kebab a také jsou velmi doporučovány místní lahodné zmrzliny. Istanbul je město, které má hodně co nabídnout a na které budete ještě dlouho vzpomínat.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dubrovník, perla Dalmácie

Dubrovník, perla Dalmácie

Jedním z nejoblíbenějších míst Jadranu je Dubrovník, město s téměř 50 tisíci obyvateli, které právem patří na seznam kulturního dědictví UNESCO v nejjižnější části Dalmácie. Dubrovník vládne příjemným podnebím nejen v letních měsících. Skvělou dovolenou si zde užijete i v zimě. Široký výběr mají vši…

Indie je skutečná perla

Indie je skutečná perla

Pro milovníky exotiky, tajemna i rozmanitosti, pro odborníky na východní náboženství a mystiku, ale i pro běžné turisty je zde země, které se žádná jiná nevyrovná, Indie. Obrovská rozloha země zajišťuje Indii mnoho tváří a poznat alespoň některé z nich zabere spoustu času. Indie má vlastní tradice i…


Mauritius - zelená perla v Indickém oceánu

Mauritius - zelená perla v Indickém oceánu

V Indickém oceánu, ve vzdálenosti 900 kilometrů od Madagaskaru, se nachází ráj pro milovníky exotické dovolené. Bílé pláže lemované palmami, průzračně modrá barva oceánu, pralesy, vodopády, cukrová třtina, divoké řeky a celoročně slunečné počasí. To je Mauritius – ostrovní stát, jenž je v posledních…

Saint Tropez - Perla Azurového pobřeží

Saint Tropez - Perla Azurového pobřeží

Plánujete odjet na zaslouženou dovolenou, ale stále ještě nevíte, které místo je pro vás to pravé? A co takhle zkusit francouzské Saint - Tropez, označované za perlu Azurového pobřeží? Více informací o tomto kouzelném místě se dozvíte v dnešním článku.