verze pro tisk

Litva, klenot u Baltského moře

26. červen 2010 Litva, klenot u Baltského moře

Mnohé země, jsou při výběru dovolených opomínány, ačkoli mají všechny předpoklady uspokojit vaši touhu po příjemně stráveném volném čase. Jednou z takových zemí je i Litva, nejjižněji položená země z tzv. Pobaltských republik. Je z nich také největší a nejlidnatější. Litva je velmi mladým státem, samostatnost získala teprve v roce 1990, do té doby byla součástí Sovětského svazu. Hlavním městem je Vilnius, město plné krásné architektury i příležitostí pro nákupy a zábavu. Krom Litevců máte možnost potkat zde i několik menšin, především Poláky a Rusy.

Litva, země jezer

Země svým návštěvníkům nabízí krásnou přírodu, většinou rovinatého rázu a protkanou množstvím řek i jezer. Najdete zde pláže, lesy, kouzelné rybařské vesnice i naleziště zkamenělé pryskyřice, jantaru. Velmi bohatá je historie země. Litva byla ve středověku jednou z nejvýznmnějších zemí v Evropě. Hlavních měst najdeme v dějinách hned několik, tento status mělo Kernave, Trakai, Kaunas až konečně přišla řada na Vilnius.

Historická i moderní Litva

Vilnius, kterému se také často říká město kostelů, je místem, které byste rozhodně neměli vynechat. Jedná se o čisté město plné zeleně, protkané sítí cyklostezek i řadou moderních a historických staveb. Většina obyvatel vyznává křesťanství a chodí pravidelně do kostela, možná proto jich je v hlavním městě tolik. Najdete zde i řadu restaurací a kaváren, při procházkách městem můžete využít jejich služeb. Vilnius je krásným hlavním městem, které skvělé rezprezentuje celou zemi.

Litva na dosah

Vzdálenost mezi Českou republikou a Litvou můžete překonat několika způsoby. Nejrychlejší je samozřejmě letecká doprava, pravidelná linka létá do Vilniusu denně. Cesta autem vám zabere asi 14 hodin jízdy, silnice v zemi jsou poměrně kvalitní. Autobus do Litvy jezní jednou týdně, pokud se vypravíte vlakem, budete muset přesedat v Polsku. Vybírat můžete i z několika typů ubytování, samozřejmostí jsou hotely, hostely i ubytovny. Příznivější ceny nabízejí kempy i ubytování na farmách, které je populární i příjemné a umožní vám nahlédnout do života místních obyvatel, jejichž velkou láskou je basketbal.

Litva, jedna z možností

Krásná jezera, písečné duny při pobřeží Baltského moře, starobylá města i příjemní obyvatelé, to vše a mnohem více charakterizuje Litvu. Zajímavá je i místní kuchyně, pro kterou jsou typická jídla z brambor, hub a řepy a samozřejmě masa. Specialitou jsou cepelinai, bramborové knedlíky plněné masem. Nezapomeňte si přivézt nějaký šperk s místním jantarem, který může mít krom tradiční oranžové i barvu hnědou, žlutou či okrovou. Litva je tím pravým místem pro poznávání a věřte, že svého rozhodnutí nebudete ani chvíli litovat.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dovolená u moře plná zdraví

Dovolená u moře plná zdraví

Chcete jet na dovolenou, kde si nejen odpočinete, ale uděláte i něco pro své zdraví? Vypravte se na týden k moři, kde budete pojídat jen samé zdravé pochoutky! Přinášíme vám tip na dovolenou plnou relaxace a zdraví!

Oblíbená letoviska Středozemního moře severního pobřeží Španělska

Oblíbená letoviska Středozemního moře severního pobřeží Španělska

Dovolená ve Španělsku láká stále více turistů z Česka, ale i z dalších zemí světa, díky svým moderním letoviskům, čistému moři a ideálním podmínkám pro výlety a vodní sporty, které z něj činí ideální místo pro rodiny s dětmi i mladé turisty hledající dobrodružství a zábavu.


Albánie vzkvétá. Vyzkoušejte čisté moře obklopené vysokými horami.

Albánie vzkvétá. Vyzkoušejte čisté moře obklopené vysokými horami.

Také přemýšlíte, kam letos na dovolenou za sluníčkem a mořem? Rádi byste vyzkoušeli nějakou netypickou zemi, ale chcete zůstat v Evropě? Láká vás kombinace čistého moře a horských velikánů? A ideální by bylo, kdybyste nepotkávali moc turistů? Navštivte Albánii, která vám všechny tyhle představy spln…

Čeští turisté znovu objevili krásu Bulharska a jeho pláží u Černého moře

Čeští turisté znovu objevili krásu Bulharska a jeho pláží u Černého moře

Bulharsko, je hned po Chorvatsku, druhým nejoblíbenějším cílem dovolené českých turistů. Vydejte se i vy za krásami této balkánské země a prožijte dovolenou plnou odpočinku, sportu i nevšedních zážitků. Dovolená v Bulharsku je skvělou volbou, pokud plánujete rodinnou dovolenou nebo pobyt s přátel…