verze pro tisk

Národní parky Severní Evropy

7. září 2011 Národní parky Severní Evropy

Milovníky přírody odjakživa lákají překrásné národní parky z celého světa. Drsná příroda, zvěř, kterou jinde neuvidíte i spaní nadivoko je pro mnoho z nás tou pravou dovolenou. Krásné národní parky nejsou jen výsadou Kanady nebo Severní Ameriky, či Nového Zélandu. I v Evropě jich najdeme nespočet. Porozhlédněte se tedy po Národních parcích Severní Evropy.

Špicberky

Špicberky objevili Vikingové v roce 1194. Chráněná je více než polovina tohoto území, které má rozlohu 63 km2. Vzhledem k poloze ostrovů je zvláštní zdejší klima. Ačkoli ostrovy leží téměř u polárního kruhu, díky teplému Severoatlantickému proudu je tu podnebí mírné. Půda je sice zmrzlá, ale v červenci tu jsou běžné i teploty nad 20 stupňů Celsia.

Vyskytuje se tu více než 150 druhů ptáků, a odhaduje se, že na Špicberkách žije snad na 3000 ledních medvědů. Uvidíte tady i mrože, tuleně nebo polární lišku. Nejčastějšími turistickými cíly jsou osady Barentsburg a Longyearbyen. Drsná krajina i životní podmínky nedovolují opuštět obydlená místa beze zbraně nebo doprovodu. Neexistují cesty, ani záchranná služba.

Hardangervidda v Norsku

Největší náhorní plošina v Evropě-Hardangervidda má rozlohu asi 9 tisíc km2. Národní park zaujímá 1/3 rozlohy. Na rozdíl od Špicberk je tady arktické podnebí. Také je tu zajištěno ubytování v chatách, ale bez problémů můžete, jako v celém Norsku, spát navolno.

Toto území má pro turisty mnoho lákadel. Nenajdete tu lesy, maximálně nějaké křoviny. Na západě jsou hory sahající až do výšky 1800 metrů. Lákavý je Hardangerfjord nebo vodopád Voringfossen. Ten je přístupné pouze od 1.6.-15.9. Na Hardangerviddě žije také největší evropské stádo volně žijících sobů.

Národní park Abisko v Laponsku

Laponsko se může pyšnit dokonce čtyřmi národními parky. Nejsnáze přístupný je park Abisko. Nachází se v nejslunnější části Švédska. Na severu území se rozprostírá nádherné jezero Torneträsk. Jih i západ obklopují vysoké hory. Turisty oblíbený je výstup na horu Njulla. Je možné ji ale navštívit i lanovkou. V parku se vyskytují netypické nízké břízy, které jinak můžete vidět jen na Kamčatce. Budete-li mít štěstí, nemine vás setkání se soby nebo rosomáky.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Národní parky Skandinávie

Národní parky Skandinávie

Skandinávské země se mohou pyšnit tím, že mají krásnou a z velké části i prakticky nedotčenou krajinu, která láká turisty z celého světa. Norské či Švédské národní parky patří jistě za povšimnutí. Přestože například do Norska jezdí čeští turisté hlavně na ryby, měli by alespoň některý z místních ná…

Národní parky Chorvatska

Národní parky Chorvatska

Chorvatsko patří k těm nejoblíbenějším turistickým destinacím. Míří sem lidé za sportem, mořem, ale i přírodou. Národní parky Chorvatska každoročně přilákají tisíce turistů. Většina lidí si Chorvatsko spojuje s Plitvickými jezery, ale takhle země toho nabízí mnohem víc.


Severní Dalmácie

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie láká každým rokem obrovské množství turistů ostatně jako i další chorvatské lokality. Severní Dalmácie je oblastí, která leží přibližně někde mezi mysem Sečevo a mezi Karlobagem. Severní Dalmácie se vyznačuje poměrně rozdílnými přírodními podmínkami ve svých částech.

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

Lákají vás Spojené státy americké, Kanada nebo Mexiko? Vystačíte si při cestování do těchto zemí jen s cestovním pasem? Nebo jsou zapotřebí nějaké další dokumenty? Druhá část našeho seriálu se zaměřila na doklady nutné pro cestování do Severní Ameriky.