verze pro tisk

Národní parky Skandinávie

23. červen 2011 Národní parky Skandinávie

Skandinávské země se mohou pyšnit tím, že mají krásnou a z velké části i prakticky nedotčenou krajinu, která láká turisty z celého světa. Norské či Švédské národní parky patří jistě za povšimnutí. Přestože například do Norska jezdí čeští turisté hlavně na ryby, měli by alespoň některý z místních národních parků navštívit a nahlédnout, jak krásná zdejší příroda může být.

Národní parky v Norsku

V Norsku nalezneme poměrně velké množství národních parků. Tím největším je NP Hardangevidda, který se nachází západně mezi Oslem a západním pobřežím země. Park o rozloze přes 3.000 km2 nabízí pohledy na krásná ledovcová údolí, jezera, velké množství vodopádů. Jedná se také o místo, kde se vyskytují největší stáda sobů v celé Evropě.

Na jihu Norska leží Národní park Dovrefjell-Sunndalsfjella, který je ideální pro turistiku. Z vrcholků místních hor ( nejvyšší měří 2286 m.n.m.) je vynikající pohled do údolí. Asi nejznámějším místem je oblast Fokstumyra, kde byla v minulosti pozorována hnízda vzácných ptáků.

Z norských národních parků pak jmenujme dále například Junkerdal, který leží v oblasti Nordland a je jedním z míst, která jsou lidmi nejméně dotčena. Turisticky vděčná je i návštěva parků Hallingskarvet či Lierne.

Národní parky ve Švédsku

Jedním z nejvýznamnějších národních parků na území Švédska je NP Abisko, ležící nedaleko správního střediska Kiruna na švédsko-norských hranicích. Leží až za polárním kruhem, takže při návštěvě čekejte typický arktický ráz krajiny. Oblast je zajímavá mimo jiné tím, že zde jsou v letním období v porovnání se zbylým územím Švédska jen minimální srážky.

Z dalších národních parků Skandinávie na území Švédského království jmenujme kupříkladu NP Stenshuvud či NP Hamra.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Národní parky Chorvatska

Národní parky Chorvatska

Chorvatsko patří k těm nejoblíbenějším turistickým destinacím. Míří sem lidé za sportem, mořem, ale i přírodou. Národní parky Chorvatska každoročně přilákají tisíce turistů. Většina lidí si Chorvatsko spojuje s Plitvickými jezery, ale takhle země toho nabízí mnohem víc.

Národní parky Severní Evropy

Národní parky Severní Evropy

Milovníky přírody odjakživa lákají překrásné národní parky z celého světa. Drsná příroda, zvěř, kterou jinde neuvidíte i spaní nadivoko je pro mnoho z nás tou pravou dovolenou. Krásné národní parky nejsou jen výsadou Kanady nebo Severní Ameriky, či Nového Zélandu. I v Evropě jich najdeme nespočet. P…


Finské Laponsko: Nechte se okouzlit barvami podzimu

Finské Laponsko: Nechte se okouzlit barvami podzimu

Chcete prozkoumat skandinávské země? Pak by na vašem seznamu rozhodně neměla chybět finská oblast Laponsko, které je obzvláště na podzim opravdu uchvacující.

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie láká každým rokem obrovské množství turistů ostatně jako i další chorvatské lokality. Severní Dalmácie je oblastí, která leží přibližně někde mezi mysem Sečevo a mezi Karlobagem. Severní Dalmácie se vyznačuje poměrně rozdílnými přírodními podmínkami ve svých částech.