verze pro tisk

Okouzlující Irsko

29. červen 2011 Okouzlující Irsko

Země bující zelení, nabízející ty nejstarší památky, romantické scenérie, úžasní lidé a deštivé počasí. Tak to je Irsko – stát, který je mnoha cestovateli velmi oblíben. A nezáleží na tom, zda jste individualistou, nebo se tam chystáte na poznávací zájezd s cestovní kanceláří. Irsko okouzlí každého, kdo mu to dovolí.

Kdy do Irska

V Irsku je celoročně mírné počasí, avšak pro ty, kteří milují sluneční svit, to není tak úplně ta pravá země. Sluníčko nejvíce svítí v květnu a červnu. Od srpna do ledna nastává typické „období dešťů“ – tedy období, kdy skutečně prší dva dny ze tří. Co se týče teplot, v Irsku nejsou velké výkyvy mezi létem a zimou. Málokdy bývá v zimních měsících sníh, ráz počasí připomíná spíše naše jaro. Průměrná teplota v zimě je 7 stupňů, v létě pak cca 18 stupňů Celsia.

Kultura a slavnosti

Irové jsou národ, který neustále něco oslavuje. Pravděpodobně se i vy na své cestě potkáte s oslavou některého z místních svátků. V březnu se koná nejvýznamnější akce Irska – oslavy svatého Patrika. Každé město nebo vesnička tak uctívá svého patrona. O Velikonocích zejména v Belfastu se konají oslavy Titaniku. Málokdo ví, že tato loď byla vyrobena právě zde. Zvláštností je například mezinárodní festival ústřic, konající se začátkem září v Hillsborough.

Jinak jsou Irové výborní muzikanti, vždyť irská hudba patří k nejkrásnějšímu, co vůbec existuje. Libé zvuky harf, irských fléten, whistle, bodhránu, houslí apod. vám v Irsku rozhodně zpříjemní večer. V každé hospůdce se konají různé sessiony, kde se může kdokoli k místním přidat. Za deštivých večerů je to ideální program.

Co v Irsku navštívit

O tom, co v Irsku navštívit, vyšlo mnoho knih. Každý z průvodců nabízí nepřeberné množství tipů, protože v každém koutu země je mnoho zajímavostí. Největším lákadlem pro cestovatele je Rock of Cashel. Nachází se v hrabství Tipperary a místo působí jak z keltského filmu. Na skále se tyčí zachovalé zbytky kostela, hradu a katedrály. Scenérii doplňuje keltský hřbitov. Místo je hojně navštěvované, takže pokud máte možnost, jeďte sem časně ráno.

Cliffs of Moher. Znáte tu fotografii majestátních zlatých útesů tyčících se nad azurovým Atlantikem? Tak to je právě ono. Moherské útesy navštíví snad každý objevitel Irska. Nachází se na západě Irska. Skály, sluncem zbarvené do zlatova, mají výšku i 200 metrů. Dost často je ale toto místo zahalenou mlhou, proto to chce trpělivost. Procházka podél útesů nemá chybu. Jen pozor na vítr, fouká tady hodně silně.

Chcete vidět, že i Irsko není jen zelená země? Navštivte oblast zvanou Burren. Okolí se doslova poseto dolmeny. Jedná se o megalitické stavby z obřích kamenů staré tisíce let. Pod nimi byly obvykle hrobky. Oblast Burren připomíná holou šedivou skálu, kde sem tam vyrostla barevná rostlinka. Žádné zelené keře, stromy nebo tráva. Tady má Irsko zase jiný půvab.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

fRzJMj9On7W5

sobota, 28. leden 2017
08:40

&qI#t;u&o39;m very limited ... I don't have subpoena power" ? Also, he says he's "not sure" what he is going to do with the report. I thought he could arrest Obama.


posted by: fRzJMj9On7W5 (0lxckiu9(a)outlook.com) [Odpovědět]

Čtěte také...

I přes deštivé počasí je Irsko jedinečné

I přes deštivé počasí je Irsko jedinečné

Spojení dovolené a dlouhých pláží je velmi zažité, evokuje klid a odpočinek. Ale co když krom pláží můžete dostat ještě něco navíc? Poznat historii, kulturu, zvyky a přírodu země, do které cestujete také stojí za to. Jednou takovou zemí, kde se vám takové poznávání bude opravdu líbit, je Irsko. Setk…

Madrid: Město v rytmu Flamenca

Madrid: Město v rytmu Flamenca

Toužíte po poznávání nových kultur? Máte rádi nespoutanost a překvapení a potřebujete si odpočinout od pracovního stresu? Toužíte zažít vášeň ve víru tanečních rytmů? Potom navštivte Madrid, město v rytmu Flamenca.


Poznejte krásy Turecka: Atraktivní turecká letoviska

Poznejte krásy Turecka: Atraktivní turecká letoviska

Turecko v posledních letech patří k zemím, které jsou z turistického hlediska stále atraktivnější. Kloubí se zde několik kultur. Našinec tak ochutná trochu exotiky. V případě, že však zvolí některé z pěkných a moderních letovisek, bude zde mít dostatečný komfort, na který je zvyklý z typických evrop…

S jakými doklady cestovat: Evropa

S jakými doklady cestovat: Evropa

Chystáte se vyjet někam do Evropy, ale nevíte, zda vám na cestu bude stačit jenom občanský průkaz? Budete potřebovat nějaké jiné doklady? Pokud ano, tak jaké? První část našeho seriálu vás seznámí s