verze pro tisk

Seznamte se s Krétou před dovolenou

17. červen 2011 Seznamte se s Krétou před dovolenou

S rozlohou 8 261 km² je Kréta největším řeckým a pátým největším středomořským ostrovem, zahrnujícím čtyři prefektury - Iraklio, Chania, Rethymnon a Lassithi. Je to také nejjižněji položený evropský kus země ve Středozemním moři. Jižněji už leží pouze malý ostrůvek Gavdos, vzdálený od Kréty přibližně 40 km. Hlavním městem je Heraklion s populací kolem 150 000 obyvatel, dalšími významnějšími městy jsou Chania, Rethymnon a Ágios Nikólaos, která zároveň představují centra jednotlivých prefektur.

Na Krétě platí, hlavně nikam nespěchat

Podle starořeckých mýtů je Kréta, omývaná na severu Egejským mořem a na jihu mořem Lybijským, považována za místo zrození Dia - vládce olympských bohů. Však je mu také zasvěcen i jeden z ostrůvků, které jsou roztroušeny v okolních vodách, kromě něj stojí za zmínku i ostrovy Chrissi, Gavdos a Gramvousa. Počet obyvatel Kréty je přibližně 600 000 a v letní sezóně přibyde ještě jednou tolik turistů i sezonních pracovníků. Kréťané jsou lidé pohostinní, nábožensky založení, s vlasteneckým duchem a velkým temperamentem; milují jídlo, tanec i hudbu.

Stejně jako ostatní Řekové rozhodně nikam nespěchají a řídí se heslem σιγά-σιγά [sigá-sigá], což znamená pomalu-pomalu. V Řecku se zkrátka nic neřeší a co je potřeba udělat dnes, to se odloží pro jistotu až na pozítří. V dnešní uspěchané době je ale právě takové místo skvělé na dovolenou, při níž si chceme odpočinout a zklidnit tempo.

V životě Řeků také hraje významnou roli víra a více než 90% obyvatelstva se hlásí k ortodoxnímu křesťanství. Proto není divu, že narazíte na celou řadu klášterů, které si můžete zajít prohlédnout. Je však nutné být patřičně oblečen - pánové by měli mít kalhoty nebo kraťasy s nohavicemi pod kolena a tričko (nikoli tílko), ženy pak musí mít zahalená ramena a delší sukni. V případě, že nejste vhodně oděni, si však většinou můžete vypůjčit velký šátek, kterým se zakryjete. Pokud se chcete jít podívat do některého z klášterů, nezapomínejte, že mají v čase odpolední siesty obvykle zavřeno.

Pojďme se najíst, kuchyně Kréty vám bude jistě chutnat

Krétská kuchyně je velice blízká té řecké, ale má i svá specifika. Hlavními složkami místních pokrmů je především čerstvá zelenina, ovoce, chléb, kozí nebo ovčí sýr feta a všeliké mořské plody.

Na Krétě nachází něco kolem 36 milionů olivovníků a ze sklizených oliv se nejčastěji vyrábí olivový olej, který je jedním z hlavních krétských exportních produktů. I v krétské kuchyni je jednou z nejdůležitějších ingrediencí, najdete ho ve velkých dávkách téměř v jakémkoliv pokrmu. Řekové jsou v jeho konzumaci opravdoví přeborníci a zaujímají tak první místo na světě.

Skopové maso rozhodně neurazí

Z masa je nejoblíbenější skopové. Jídlo je zde důležitou společenskou událostí, začíná se obvykle předkrmem, jímž často bývá velký salát. Následuje hlavní chod a na závěr se podává některý z extra sladkých řeckých dezertů. Jednou z nejpoužívanějších řeckých vět je právě spojení „Pame na fame“, což znamená „Pojďme se najíst“. Dobré řecké restaurace neboli taverny poznáte podle toho, že mezi hojným osazenstvem sedí krom turistů i místní usedlíci.

Kde zájezd objednat?

Kreta

Malebná Kréta

Destinace Řecko - Kréta

Délka zájezdu 8 dní/7 nocí

Organizátor zájezdu IC TOUR

Cena od 4 450 Kč

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dovolenou v ráji nabízí Belize

Dovolenou v ráji nabízí Belize

Belize, dříve Britský Honduras, je drobným státemna východním pobřeží Střední Ameriky. Oficiální hlavou státu je britská královna Alžběta II., ovšem v reálu vládne parlament a vláda vedená premiérem. Co se jazykové výbavy týká, vystačíte si s angličtinou, uslyšíte i španělštinu nebo belizskou kreolš…

Potřebujete tip, kam na dovolenou?

Potřebujete tip, kam na dovolenou?

Pokud byste si rádi vyjeli na nějakou fajn dovolenou a potřebujete nějaký opravdu jedinečný typ, kam se zajet podívat, potom se nahlédněte na vskutku vynikající webové stránky dobre-cestovani.cz. Umožní vám zažít opravdovou dovolenou na exotických místech naší planety. Cestujete rádi a ještě raději …


Za dovolenou do Čech

Za dovolenou do Čech

Pokud mát rádi spojení romantiky, poznávání, zábavy a aktivního odpočinku, je pro vás jedinečnou volbou prázdninového ubytování Babiččino údolí.

Návod na tuzemskou dovolenou

Návod na tuzemskou dovolenou

Ještě pořád uvažujete, kam letos na dovolenou? Pokud jste zastánci tuzemských dovolených a nemáte potřebu se opékat pod žhavým, přímořským sluncem, zkuste nahlédnout na turistický portál Lipno. Najdete zde veškeré informace pro skvělou dovolenou.