verze pro tisk

Španělsko - země tančící v rytmu kastanět

24. březen 2011 Španělsko - země tančící v rytmu kastanět

Moře, slunce, sangria a paella, ale také býčí zápasy a flamenco. Španělsko je země kontrastů a od nepaměti láká dobrodruhy. Zároveň však nabízí skvělý komfort pro turisty a široké možnosti zábavy od vodních sportů jako je potápění, vodní lyžování a windsurfing, přes jízdu na koních, golf, tenis až po nákupy starožitností, keramiky a dalších suvenýrů.

Španělsko, čtvrtá největší země Evropy, tvoří přirozený most mezi Evropou a Afrikou. Rozkládá se na Pyrenejském poloostrově a přes Gibraltarský průliv je od Afriky vzdálená jen pár kilometrů. Navíc Španělsku patří i Ceuta a Melilla, dvě města na severoafrickém pobřeží, a Baleárské a Kanárské ostrovy. Díky strategické poloze v blízkosti Afriky a na místě styku moří a oceánů se může chlubit bohatou historií a řada civilizací, které se na jeho území střídaly, mu vtiskla nezaměnitelný ráz.

Rozmanitá není jen španělská historie, ale také krajina. Pouště a polopouště přecházejí přes stepní a sopečné oblasti v mokřiny a údolí s bujnou vegetací, nechybí vysoké hory ani přímořské pláže. Pro každého něco. Rozmanitost krajiny má vliv i na klima, ve vnitrozemí panuje podnebí kontinentální, východní a jižní pobřeží má klima středomořské, severní přímořské oblasti jsou charakteristické častými dešti.

Oblíbená španělská kuchyně

Španělská kuchyně, pokud tedy něco takového existuje, je barevná a rafinovaná, charakteristická použitím česneku, olivového oleje a zeleniny. Tento široký pojem je však třeba rozčlenit na katalánskou, kastilskou, andaluskou a řadu dalších typických kuchyní. Na severu až k Pyrenejím vaří typické omáčky, v oblasti Aragonu si nejčastěji pochutnávají na ragú, Katalánci milují ryby a vědí, jak je připravit, Španělé z jihu rádi upravují jídlo smažením, kdežto ve vnitrozemí dávají přednost pečení či rožnění.

Typické jsou chuťovky tapas, které jsou navíc i symbolem životního stylu. Španělé obědvají a večeří pozdě, před obědem či večeří jsou ale věrní svému "tapeo", což znamená vyjít si ven, posedět a popít s přáteli. V hloučcích pak chodí od baru k baru a ochutnávají různá tapas - sýry, masové kuličky, naložené ryby a mořské plody, sušené ovoce a spoustu dalších dobrot. Nejtypičtějším nápojem Španělů je víno.

Na dovolenou do Španělska

Španělské ostrovy jsou velmi oblíbenou turistickou destinací. Kanárské ostrovy, souostroví sopečného původu, dostalo jméno podle psů, kteří je obývali. Lákají na sopečnou měsíční krajinu, palmové oázy i národní parky. Baleárské ostrovy, z nichž nejznámější jsou Mallorca a Ibiza. Mallorcu v minulosti dobývali Římané i Maurové, proto se zde dochovalo mnoho památek z obou civilizací. Na Malorce narazíme kromě krásných pláží i na pohoří. Pohoří Tramuntana nabízí krásné vyhlídky do krajiny, žijí tu různá divoká zvířata a je ideálním místem pro horolezce. Češi mají v oblibě také přímořská letoviska Costa Brava a Costa del Sol. Ti, kdo dávají přednost poznávacím zájezdům před odpočinkem na pláži, by si neměli nechat ujít návštěvu měst Barcelona a Madrid. Milovníci nočního života a parties pak najdou ráj na zemi na party ostrově Ibiza.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Madrid: Město v rytmu Flamenca

Madrid: Město v rytmu Flamenca

Toužíte po poznávání nových kultur? Máte rádi nespoutanost a překvapení a potřebujete si odpočinout od pracovního stresu? Toužíte zažít vášeň ve víru tanečních rytmů? Potom navštivte Madrid, město v rytmu Flamenca.

Španělsko a počasí pro letní i zimní radovánky

Španělsko a počasí pro letní i zimní radovánky

Španělské království je ideální destinací pro ty, kteří si rádi užívají sluníčka a zábavy. Líbit se zde bude i milovníkům umění a historie, ideální je zkombinovat pobytový zájezd s poznávacím. Rozdělení dne je ve Španělsku diametrálně odlišné od toho našeho. Veškerý program se zde odehrává až v pozd…


Španělsko: Málo známé pobřeží Costa del Azahar

Španělsko: Málo známé pobřeží Costa del Azahar

Pro české turisty je pobřeží severně od Barcelony poměrně neznámou oblastí pro dovolenou. Jedná se o Costa del Azahar, v překladu mořské pobřeží, které volně navazuje na pobřeží Costa Brava. Turisté zde mohou očekávat samozřejmě kromě příjemného klimatu během letních měsíců i upravené písečné a oblá…

Dominikánská republika, země dlouhých pláží

Dominikánská republika, země dlouhých pláží

Sníte o dovolené, která nabízí skutečný relax? O dovolené, na kterou budete i po návratu domů dlouho vzpomínat? Právě pro vás je tu Dominikánská republika. Země turistům nabízí přesně to, co má skutečná dovolená obsahovat. Čistým mořem počínaje, přes národní parky až po pláže s palmami, které jsou n…