verze pro tisk

Termální lázně i guláš, to je Maďarsko

29. červen 2010 Termální lázně  i guláš, to je Maďarsko

Zatímco po otervření hranic proudily davy lidí na západ, v současnosti míří mnoho turistů i na východ. Pro někoho jsou hlavním důvodem finance, pro jiného to může být jazyková podobnost, pravdou ale je, že země východní Evropy mají co nabídnout. Jednou z těchto zemí je i Maďarsko, pro které je typický nejen guláš, temperamentní povaha či lázeňská tradice s nabídkou wellness pobytů. Maďarsko je zemí, která vás nepřestane překvapovat.

Maďarsko snadno a rychle

Velkou výhodou je snadná dostupnost země, dopravit se sem můžete vlastním vozem, ale také autobusem nebo vlakem, aniž byste se museli obávat mnoha hodin strávených na cestě. Do Maďarska míří každoročně mnoho návštěvníků. Důvodem, proč tomu tak je jsou termální lázně, kterých je tady opravdu požehnaně, hustá síť cyklostezek, díky kterým objevíte krásy místní přírody, sladkovodní jezero Balaton, které je výborným místem pro rodinnou dovolenou, skvělá kuchyně i víno, nádherná Budapešť či bohatá historie a kultura.

Maďarsko a perla na Dunaji

Stejně jako je Praha často pokládána za perlu České republiky, je Budapešť klenotem na Dunaji. Budapešť vznikla spojením Budy ležícím na pravém břehu Dunaje a Pešti, která se nachází na levém břehu řeky, a to roku 1873. Obě části jsou spojeny devíti mosty, řetězový most Lánchíd je symbolem města, stejně jako budínské panorama, součást světového dědictví UNESCO. Budapešti se často přezdívá Město lázní, podobných zařízení tu funguje na 50. Římská provincie Panonie ležela na maďarském území, proto zde najdete pozůstatky římské přítomnosti, stejně tak se zde podepsali Turci. Aby toho nebylo málo, nachází se zde největší synagoga v Evropě.

Maďarsko s chutí papriky

Příjemně vás v Maďarsku překvapí i ceny, ty jsou zhruba stejné jako u nás. Co rozhodně není stejné je místní jídlo, které je opravdu vynikající a stojí za vyzkoušení. K typickým jídlům patří rybí polévka halászlé nebo perkelt, který můžete ochutnat v různých obměnách, podle použitého masa. Nevynechejte ani guláš, který tuto zemi proslavil, jistě pochopíte proč. Vyzkoušejte ten tradiční i segedínský. Tradičním moučníkem jsou palačinky či štrůdl plněný vším možným, například tvarohem či třešněmi. Častou přílohou je rýže, která se podává i k řízkům. Pro někoho nezvyk, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení. V Maďarsku samozřejmě narazíte i na řetězce rychlého občerstvení, místo hamburgera ale zkuste místní langoš, je výborný. Vynikající je i místní víno, bílé či červené. K nejznámnějším oblastem patří Tokaj a Eger.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Maďarsko, země termálních lázní. Které jsou ty pravé pro vás?

Maďarsko, země termálních lázní. Které jsou ty pravé pro vás?

Maďarsko je zemí termálních lázní, bazénů a léčivých pramenů. Jezdí sem každoročně spousta našich spoluobčanů. Ceny nejsou příliš vysoké a výborná maďarská kuchyně je dostatečným lákadlem. Maďarsko je světovým unikátem co do počtu léčivých pramenů. Protože tu jsou termální lázně opravdu prakticky vš…

Veľký Meder: Termální perla jižního Slovenska

Veľký Meder: Termální perla jižního Slovenska

Stále více lidí objevuje kouzlo slovenských lázní. Mezi opravdové klenoty patří termální park Veľký Meder. Zdejší termály pomáhají na řadu obtíží a pro ještě větší relax můžete využít wellness centrum.


Wellness pobyt v zahraničí: Lákavým místem je Maďarsko

Wellness pobyt v zahraničí: Lákavým místem je Maďarsko

Také už vyhlížíte dobu dovolených a přemýšlíte o tom, kam byste vyrazili za odpočinkem? Pokud vás lákají wellness pobyty, nemusíte se ohlížet pouze po tuzemsku. Velmi lákavou destinací pro wellness pobyty v cizině je Maďarsko.

Bükfürdo: Prvotřídní maďarské lázně

Bükfürdo: Prvotřídní maďarské lázně

Bolí vás záda z neustálého sezení u počítače? Nebo klouby či kolena z poslední dovolené na lyžích? Máte potíže s trávením? Se všemi těmito problémy vám mohou pomoci blízké maďarské lázně Bükfürdő! Co vše zde najdete?