verze pro tisk

Toulky řeckou Zagorií

3. říjen 2011 Toulky řeckou Zagorií

Před několika lety jsme se konečně vydali na vysněný čundr po Řecku. Konkrétně po Pindosu a oblasti zvané Zagorie. Se stanem a veškerým vybavením potřebným pro pěší či autostopové vandrování po tomhle nádherném státě, jsme naše dobrodružství začali v krásném městě Ioanina.

Ioanina

Město se rozkládá na březích krásného jezera. Ioanina je v této horské oblasti jedinou větší metropolí. Jinak jsou v okolí jen samé vesničky. Ve středověku to bylo hlavní město sousední Albánie, a sídlo sultána. I proto je na první pohled Ioanina tolik odlišná od ostatních řeckých měst. Spíše máte pocit, že jste se ocitli někde v Turecku nebo Orientu. Městečku dominují dvě mešity rozkládající se na ostrůvku uprostřed jezera.

Pojedete-li sem na dovolenou nebo výlet, počítejte s tím, že zejména v neděli se skutečně dodržuje heslo nepracovat. Nejsou tu otevřené supermarkety, nenakoupíte nikde nic. Jediné, co fungovalo, byla jedna benzinová pumpa a restaurace. V okolí vřele doporučuji navštívit jeskyni Peramu. Je vzdálena asi 6 kilometrů ve stejnojmenné vesnici, a opravdu stojí za návštěvu.

Monodendri

Ráno máme v úmyslu jet dále do hor a navštívit jedinečný kaňon Vikos. Nejprve se ale musíme dostat z Ioaniny do vesnice Monodendri, kde začíná vstup do kaňonu. Dostat se ale do téhle horské vesničky je zážitek. Autobus tam jezdí jen dvakrát v týdnu, a navíc jen do půli cesty. Máme štěstí, autobus chytáme směr Konitza, a dalšími dvěma stopy se dostaneme až do vsi. V horách stopování funguje výborně, pokud tedy nějaké vozidlo jede.

Monodendri je typická horská vesnice. Krásná, s kamennými domky, břidlicovými střechami a nádherným výhledem právě na kaňon Vikos. Seženete tu ubytování i jídlo.

Nejhlubší kaňon Evropy-Vikos

V Monodendri sestupujeme do kaňonu. Sestup je náročný, téměř kilometr opravdu strmě dolů. Stěny kaňonu jsou více než 1000 metrů vysoké, a stejně tak daleko od sebe. Stezka, která kaňonem vede, je dlouhá 12 kilometrů. Většinou vede po příjemných cestách, střídavě stoupá a klesá. V některých místech se ale dostanete do řečiště řeky, která tu na jaře protéká. Tam cesta začíná dávat zabrat. S plnou polní se potácet po velikých říčních kamenech, navíc v obrovském vedru. V kaňonu není voda, jen na jednom místě (a to po cca 4hodinách chůze) se nachází pramen.

Od pramenu by to mělo být na konec tak 2 hodinky chůze. Značení je typicky řecké-žádné. Dostáváme se na rozcestí, kde je ukazatel. Směřuje doprava, jsou na něm tři názvy. Jdeme tedy doprava…a jdeme špatně. Plánujete-li, jako my, dojít do vesnice Vikos, pak se na tomto rozcestí nedávejte doprava přes řeku, ale pokračujte upraveným chodníčkem nahoru do hor. Pravděpodobně tu potkáte minimum lidí.

Mikro Papingo

Potom, co jsme se v kaňonu ztratili a strávili noc na úzké horské cestičce (a nic příjemného to nebylo, ptáci celou noc neuvěřitelně hvízdali), vydáváme se vstříc někam, kde tušíme ves. Nemáme vodu, takže to není nic příjemného. Po asi dvou hodinách přicházíme do vesnice Mikro Papingo. Tady je to ráj. Vesnička na konci světa, kam vede jediná silnice. Všechno je kamenné – domky, střechy, kostely. Je tu nádherně a jsou tu úžasní lidé. Je to také nejvýše položená vesnice Zagorie. Nad vesnicí se do výšky 2500 metrů ční horské masivy.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

B3IyrG9nLx

sobota, 28. leden 2017
08:31

Hey,Nice post Laurie! Info everyone considering sebpifullish-ng needs to hear! I have such respect for someone who does that much research just to be the best, and help us clients push ahead. You give us a leg up!Thanks for hosting Kait!


posted by: B3IyrG9nLx (01im2fcve9(a)outlook.com) [Odpovědět]

Čtěte také...

Toulky Českou Kanadou

Toulky Českou Kanadou

Všude dobře, doma nejlépe. Držíte se tohoto hesla a svou dovolenou chcete prožít v Čechách? I u nás máme mnoho krásných míst, které stojí za to navštívit. Mezi ně patří i přírodní park Česká Kanada. Ať už chcete strávit volné chvíle aktivním sportem, nebo jen lehkými procházkami přírodou a poznávání…

Toulky po jižní Moravě

Toulky po jižní Moravě

Dovolená u nás sice nezahrnuje moře, pláže a palmy, zato ale množství historických památek a krásnou českou krajinu. O tom, že na jižní Moravě je nádherně asi není potřeba diskutovat. Kraj vína, kde se pole s vinnou révou táhnou, kam oko dohlédne a k dovolené nezaměnitelně patří také návštěva vinnéh…


Poznávací zájezdy 2012

Poznávací zájezdy 2012

Toulky světem v partě lidí mladých duchem nebo/i tělem, poznání celého světa, kvalifikovaní průvodci. To vše vás čeká, vydáte – li se na cestu s CK Mundo. Tato cestovka, která po mnoho let nezrušila žádný zájezd, působí na našem trhu už patnáctou sezónu.

Odleťte s celou rodinou a prožijte neopakovatelnou dovolenou

Odleťte s celou rodinou a prožijte neopakovatelnou dovolenou

Rhodos dostal do vínku téměř všechny typy krajiny, které zdobí ostatní řecké ostrovy.