verze pro tisk

Vynikající bulharská kuchyně

7. květen 2010 Vynikající  bulharská kuchyně

Míříte-li do jiné země, jistě vás bude zajímat, co při svém pobytu budete jíst. Pokud se rozhodnete dovolenou strávit v luxusním hotelu, čeká vás kuchyně, na kterou jste vlastně zvyklí z domu, žádné z místních specialit se nedočkáte. Poznávání země s sebou nese mnohé a kuchyně dané země má vždy nějakou vypovídací hodnotu i o lidech, kteří v zemi žijí. Bulharsko není žádnou vyjímkou. K základním složkám, které tvoří místní speciality patří sýr feta, který se vyrábí z kravského, kozího i ovčího mléka. Chutí je velmi podobný sýru balkánského typu, je slaný a vynikající například do salátů. Takový sýr zraje více než jeden měsíc. Další oblíbenou ingrediencí je kiselo mljako, konzistencí připomínající řídký jogurt a čubrica, nebo-li saturejka. K dalším patří zelenina, ryby a vepřové či hovězí maso. O bulharském jídle se dá říci, že je vcelku zdravé, na kalorické bomby zde však narazíte stejně jako všude jinde. Nejčastější přílohou je bílý chléb, sehnat se dá i tmavé pečivo.

Bulharská kuchyně nejen pro horké dny

A co můžete najít na místních jídelních lístcích? Abyste nebyli překvapení a nezkoušeli objednávat jídla podle názvů, seznamte se s nejčastějšími jídly, která na jídelníčku nesmí chybět v žádné restauraci. Tarator zní dost drsně a možná si představíte pořádný steak, ve skutečnosti se však jedná o studenou polévku, která může v lecčems připomínat řecké tzaziky. Hlavními ingrediencemi je totiž okurka, kopr, česnek a kyselé mléko. V horkých letních dnech je to úžasně osvěžující záležitost. Pokud vás studená polévka neuspokojí, vyzkoušejte škembe čorba, což je jakási obdoba naší držkové polévky. Musaka je jídlo, které jste jistě měli příležitost vyzkoušet i v našich zeměpisných šířkách. Jedná se o jídlo připravené z brambor a zeleniny, nejčastěji lilku, může se do něj přidávat i mleté maso. Díky směsi koření však nečekejte obyčejné francouzské brambory, ale něco mnohem lepšího.

Bulharská kuchyně dala světu nejen šopský salát

Bulharsko je zemí šopského salátu, ten pravý rozhodně vyzkoušejte. Čekají vás rajčata, papriky, cibule i pečené papriky, bílý sýr, a skvělá zálivka. Český šopák je naprosto odlišný. V zemi často narazíte i na mleté maso zpracované do nejrůznějších tvarů, které se většinou smaží nebo se připravuje na roštu. Obvykle se podává se zeleninovým salátem nebo s hranolkami. Na trhu nebo v obchodě si určitě kupte kaškaval, což je ovčí, kraví nebo smíšený sýr, který zraje dva měsíce, často se podává na konci jídla k vímu.

I bulharská kuchyně a dobré víno je důvod k návštěvě země

Takové dobroty je potřeba řádně zapít, k tomu je v zemi mnoho minerálních pramenů, minerální vody tak nalezne všude. Dáváte-li přednost něčemu ostřejšímu, pak je pro vás připravena rakija, pálenka z vína či peckových plodů nebo mastika, destilát s příchutí lékořice. Bulharsko je známé i svými vinicemi, víno zde má dlouhou tradici, díky vhodným půdám a příhodnému klimatu. Nachází se zde několik vinařských regionů produkujících víno špičkové kvality. K těm vyhlášeným patří Thrácká nížina, Černomořská oblast, Podunajská nížina a další. V Bulharsku se vám bude nejen líbit, ale bude vám zde i chutnat.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Čeští turisté znovu objevili krásu Bulharska a jeho pláží u Černého moře

Čeští turisté znovu objevili krásu Bulharska a jeho pláží u Černého moře

Bulharsko, je hned po Chorvatsku, druhým nejoblíbenějším cílem dovolené českých turistů. Vydejte se i vy za krásami této balkánské země a prožijte dovolenou plnou odpočinku, sportu i nevšedních zážitků. Dovolená v Bulharsku je skvělou volbou, pokud plánujete rodinnou dovolenou nebo pobyt s přátel…

Bulharsko last minute: All inclusive

Bulharsko last minute: All inclusive

Chcete si vychutnat dovolenou u moře, avšak nehodláte do ní investovat desítky tisíc korun? Levná dovolená u moře se dá zajistit díky last minute nabídkám. Pro milovníky slunění a koupání v moři se jeví jako nejlepší a nejlevnější řešení Bulharsko last minute.


Dovolená v Bulharsku jako za socialismu? Kdepak!

Dovolená v Bulharsku jako za socialismu? Kdepak!

Bulharsko, tradiční dovolenková destinace v dobách totality, může dnes tehdejší turisty velmi překvapit. Naštěstí se však jedná o překvapení příjemné. Současná podoba pobřeží a služeb, nad jejichž kvalitou kdysi Češi v nadšení z toho, že jsou vůbec u moře, shovívavě přivírali oči, obstojí i u náročn…

Levná dovolená v Bulharsku

Levná dovolená v Bulharsku

Užít si příjemného pobytu v některé evropské zemi určitě stojí zato. Stačí si jen vybrat konkrétní zemi, která vám bude vyhovovat. Výbornou volbou je Bulharsko.