verze pro tisk

Zakarpatská Ukrajina - co vidět

8. červenec 2011 Zakarpatská Ukrajina - co vidět

Cestovatelé, kteří hledají levnou a nenáročnou dovolenou, mohou navštívit během léta Zakarpatskou Ukrajinu. Pár set kilometrů od českých hranic zde na Vás čeká nádherná krajina, která mnohdy bývá díky vzhledu označována jako druhé Švýcarsko. Jedná se o kraj chudý, takže rozhodně nepočítejte s velkým komfortem služeb, tuto zem by měli navštívit spíše dobrodruzi.

Turistika na Ukrajině zažívá poměrně velký boom, lidé už jsou přesyceni klasickými turistickými výlety po západní části Evropy a míří právě sem nebo například do Rumunska. V Zakarpatské Ukrajině lze navštívit mnoho pozoruhodných přírodních památek a úkazů, za pozornost stojí místní pravoslavné kostely. Pokud budete procházet zdejšími vesnicemi, určitě prohoďte pár slov s domorodci, kteří jsou velmi příjemní a rádi Vás pozvou na šálek lahodné kávy přímo domů.

Užhorod

Pojďme si nyní představit některá místa, která na Zakarpatské Ukrajině stojí za návštěvu. Největší město Zakarpatské Ukrajiny Užhorod, které má kolem 120 tisíc obyvatel, je městem, v němž se prolínají architektonické prvky hned několika směrů. Najdeme zde maďarské vlivy, budovy z dob sovětské éry či první republiky, kdy ještě Zakarpatská Ukrajina spadala pod Československo. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří řeckokatolická katedrála na Zámeckém vrchu, vystavěná v roce 1646. Součástí objektu je skanzen lidové architektury či muzeum s expozicí karpatské krajiny. V Užhorodu najdeme také historickou budovu Županátu, která byla vystavěna na počátku 19. století. V této budově sídlil Zemský sněm ČSR.

Poloniny

Hlavními důvody, proč cestovatelé Zakarpatskou Ukrajinu doslova milují, jsou túry po místních poloninách, tedy pastvinách na vrcholech a hřebenech hor. Jednou z nich je polonina Boržava, která se směle může honosit přívlastkem nekrásnější.

Koločava

Pro české turisty je častým cílem cest vesnice Koločava, kterou proslavil příběh o loupežníku Nikolaji Šuhajovi. Na zdejším hřbitově má Šuhaj i svůj hrob, který je oddělen od ostatních zemřelých. V objektu školy pak nejdete expozici, které mapují příslušnost Zakarpatské Ukrajiny ( Podkarpatské Rusi) k Československu. Ve vesnici se nachází také řeckokatolický kostelík ze 17: století, který paradoxně v minulém století byl muzeem ateismu.

Zakarpatská Ukrajina nabízí množství dalších zajímavých míst - solné jezero Solotvina ( zde je podobná koncentrace soli jako v Mrtvém moři), Toruňský průsmyk, Siněvirské jezero, Mukačevo či Seredno.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Poznávací zájezdy 2012

Poznávací zájezdy 2012

Toulky světem v partě lidí mladých duchem nebo/i tělem, poznání celého světa, kvalifikovaní průvodci. To vše vás čeká, vydáte – li se na cestu s CK Mundo. Tato cestovka, která po mnoho let nezrušila žádný zájezd, působí na našem trhu už patnáctou sezónu.

Luxusní a exotická dovolená v Dubaji

Luxusní a exotická dovolená v Dubaji

Zapomeňte letos na evropské destinace a vyražte za luxusem a exotikou. Dnes už nejsou Spojené arabské emiráty destinací jen pro ty nejbohatší. Do emirátů každoročně míří stovky Čechů, protože dovolená se v SAE dá pořídit za rozumnou cenu. Nejvíce navštěvovaným emirátem je bezpochyby Dubaj se stejnoj…


Proč si vybrat dovolenou přes německé CK?

Proč si vybrat dovolenou přes německé CK?

Ve srovnání s nabídkami českých cestovních kanceláří zakoupíte u německých ck zájezdy až o 40% levnější a to se jistě vyplatí.

Rotterdam: Pulsující evropská metropole

Rotterdam: Pulsující evropská metropole

Druhé největší nizozemské město a největší evropský přístav. Nejen pod těmito dvěma pojmy se skrývá moderní velkoměsto Rotterdam. Co vše zde můžete vidět?