verze pro tisk

S jakými doklady cestovat: Blízký Východ

30. červen 2011 S jakými doklady cestovat: Blízký Východ

Plánujete cestu do Izraele nebo Spojených arabských emirátů? Víte, jaké doklady si musíte připravit? Jaké problémy vás mohou při cestování po blízkovýchodních státech potkat? Další díl našeho průvodce vám vše prozradí!

Pouze pas nebo pas s vízem

Pouze cestovní pas vám stačí při výpravě do Saúdské Arábie či do Iráku. Irák akceptuje pas s dobou platnosti nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu, Saudská Arábie pak pas platný minimálně 6 měsíců.

Cestovní pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu s platným vízem je třeba při cestě do Bahrajnu, Íránu či Jemenu. Jemenské vízum je nutné vyřídit už před cestou na jemenském velvyslanectví v Praze, víza na hranicích a letištích Jemenu se nevydávají. Cestovní pas s vízem pak požaduje také Omán a Spojené arabské emiráty (do SAE je také třeba zařídit si cestovní zdravotní pojištění na dobu pobytu).

Pas s platností přesahující minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobu pobytu budete potřebovat při výpravě do Jordánska (zde je třeba i platné vízum) a Libanonu (při příjezdu a při odjezdu se vyplňuje vstupní/výstupní karta a váš pas navíc nesmí obsahovat izraelská razítka!).

Komplikace s razítky

Pas platný alespoň dalších 6 měsíců ode dne vstupu vyžadují Izrael, Katar, Kuvajt a Sýrie. Nicméně ve třech posledně zmíněných státech byste mohli mít při příjezdu problémy, pokud byste měli v pasu vyznačené izraelské vízum! Jak tomu předejít? Stačí při pasové kontrole v Izraeli požádat, aby byla razítka otištěna na lístek mimo pas.

Problémy však mohou vzniknout i při příjezdu do Izraele, neboť tamější celníci nemusí do země vpustit držitele pasů s razítky některých islámských států. V klidu můžete být, máte-li v pasu razítka z Egypta a Jordánska – s těmi má Izrael uzavřené mírové smlouvy. Na ostatní se raději předem informujte na izraelském velvyslanectví.

Na závěr ještě uveďme, že co se týče Palestiny, Ministerstvo zahraničních věcí ČR z bezpečnostních důvodů příliš nedoporučuje cesty do Pásma Gazy ani na Západní břeh – s výjimkou Jericha, Betléma a oblasti Mrtvého moře.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

S jakými doklady cestovat: Evropa

S jakými doklady cestovat: Evropa

Chystáte se vyjet někam do Evropy, ale nevíte, zda vám na cestu bude stačit jenom občanský průkaz? Budete potřebovat nějaké jiné doklady? Pokud ano, tak jaké? První část našeho seriálu vás seznámí s

S jakými doklady cestovat: Jih Afriky

S jakými doklady cestovat: Jih Afriky

Sníte o výletu do překrásné jihoafrické přírody? Buďte připraveni již předtím, než začnete celou výpravu plánovat, a udělejte si přehled v tom, jakými doklady se budete muset vybavit. Náš průvodce vám vše prozradí!


S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

Uvažujete o cestě do některého z jihoamerických států? Jaké doklady si musíte připravit, abyste neměli problémy při celní kontrole? Třetí část našeho seriálu vám ukáže, které dokumenty jsou nutné pro návštěvu

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

Lákají vás Spojené státy americké, Kanada nebo Mexiko? Vystačíte si při cestování do těchto zemí jen s cestovním pasem? Nebo jsou zapotřebí nějaké další dokumenty? Druhá část našeho seriálu se zaměřila na doklady nutné pro cestování do Severní Ameriky.