verze pro tisk

S jakými doklady cestovat: Evropa

12. duben 2011 S jakými doklady cestovat: Evropa

Chystáte se vyjet někam do Evropy, ale nevíte, zda vám na cestu bude stačit jenom občanský průkaz? Budete potřebovat nějaké jiné doklady? Pokud ano, tak jaké? První část našeho seriálu vás seznámí s doklady nutnými pro cestování po Evropě .

Po většině Evropy jen s občanským průkazem

Vznik tzv. Schengenského prostoru výrazně zjednodušil cestování v Evropě. Češi mohou jako členové „Schengenu“ cestovat po celém tomto prostoru, který tvoří již tři čtvrtiny zemí Evropské unie, pouze s občanským průkazem. Navíc zde prakticky neexistují hraniční kontroly, neboť prostor je bez vnitřních kontrol.

Jen s „občankou“ v kapse se tak můžete vypravit do Belgie, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovinska, Španělska, Švédska, na Slovensko, Maltu a Kypr, a dále na Island a do Norska (které nejsou členy EU, ale uplatňují Schengenskou dohodu), a díky vzájemné diplomatické dohodě také do Chorvatska. Díky dohodám uzavřeným s Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem můžete i do těchto zemí cestovat pouze s občanským průkazem.

Při cestě do některých zemí si vezměte i cestovní pas

Schengenský prostor se díky zámořským územím některých členských zemí Evropské unie rozšířil i mimo Evropu. Patří sem například Reunion, Martinik či Azory, ale vzhledem k tomu, že do těchto zemí budete pravděpodobně cestovat letadlem, vypravte se na cestu nejen s občanským průkazem, ale i s cestovním pasem.

Do Schengenského prostoru nepatří Bulharsko, Irsko, Rumunsko a Velká Británie, takže při cestě do těchto zemí si raději vezměte také cestovní pas a připravte se na hraniční kontrolu. Pas mějte určitě u sebe vypravíte-li se do Andorry, na Ukrajinu, do Moldávie, Turecka, Makedonie, Albánie, Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny (jak v Černé Hoře, tak v Bosně a Hercegovině se můžete prokázat i jen občanským průkazem, ale doporučujeme mít radši i cestovní pas). Při překračování hranic těchto států se také setkáte s hraniční kontrolou.

Cestování do Běloruska obnáší vyřízení víza

Na závěr zmiňme, že cestování do Běloruska patří v rámci Evropy k těm nejsložitějším. Chcete-li jet do Běloruska, budete si muset na konzulárním oddělení Velvyslanectví Běloruska vyřídit vstupní vízum.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

S jakými doklady cestovat: Jih Afriky

S jakými doklady cestovat: Jih Afriky

Sníte o výletu do překrásné jihoafrické přírody? Buďte připraveni již předtím, než začnete celou výpravu plánovat, a udělejte si přehled v tom, jakými doklady se budete muset vybavit. Náš průvodce vám vše prozradí!

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

Uvažujete o cestě do některého z jihoamerických států? Jaké doklady si musíte připravit, abyste neměli problémy při celní kontrole? Třetí část našeho seriálu vám ukáže, které dokumenty jsou nutné pro návštěvu


S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

Lákají vás Spojené státy americké, Kanada nebo Mexiko? Vystačíte si při cestování do těchto zemí jen s cestovním pasem? Nebo jsou zapotřebí nějaké další dokumenty? Druhá část našeho seriálu se zaměřila na doklady nutné pro cestování do Severní Ameriky.

S jakými doklady cestovat: Blízký Východ

S jakými doklady cestovat: Blízký Východ

Plánujete cestu do Izraele nebo Spojených arabských emirátů? Víte, jaké doklady si musíte připravit? Jaké problémy vás mohou při cestování po blízkovýchodních státech potkat? Další díl našeho průvodce vám vše prozradí!