verze pro tisk

S jakými doklady cestovat: Sever Afriky

19. květen 2011 S jakými doklady cestovat: Sever Afriky

Chystáte se do Egypta, Tuniska či Maroka? Nebo do jiných států na severu Afriky? Potřebujete vědět, jaké doklady si na cestu přichystat? Pak je tu pro vás další díl našeho průvodce ve spletitém světě cestovních dokladů.

Co s sebou kromě cestovního pasu?

Pouze cestovní pas platný ideálně nejméně 6 měsíců před a 6 měsíců po vstupu do země, vyžaduje Mauritánie, Maroko i Západní Sahara (zde můžete bez víza pobývat po dobu 90 dnů), Alžírsko (zde se však před vstupem a výstupem ze země vyplňuje bílá a zelená registrační karta), Čad a Tunisko (také se vyplňuje registrační karta, kterou obvykle obdržíte ještě na palubě letadla – spodní díl je pak nutno odevzdat při odjezdu).

Do Libye je možné přicestovat s pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobou pobytu a platným libyjským vízem. Pozor! Váš pas ale nesmí obsahovat platné nebo použité vízum do státu Izrael, jakož ani razítka izraelské hraniční kontroly. Pro jistotu si s sebou vezměte kopie datové stránky pasu, jejího arabského překladu a víza. Cestovní pasy jsou totiž v Libyi často turistickými agenturami odebírány a vraceny až na konci pobytu. Někdy může být celními úředníky vyžadováno i potvrzení o očkování, proto si raději před cestou do Libye zajistěte i to.

Pas platný nejméně 6 měsíců ode dne podání žádosti o vízum je vyžadován v Egyptě a Súdánu (před odjezdem si však ověřte u zastupitelského úřadu Súdánu, zda se podmínky pro přicestování nezměnily). Somálsko požaduje cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt.

Společně s uděleným vízem předložíte váš platný cestovní pas v Mali, Nigeru (kde se doporučuje platnost pasu minimálně o 1 měsíc delší než je datum plánovaného odjezdu z Nigeru), v Eritree (platnost pasu ještě nejméně 3 měsíce po skončení cesty), Etiopii (pas musí být platný ještě nejméně 6 měsíců po skončení cesty) a Džibuti.

Některé africké státy vyžadují mezinárodní očkovací průkaz

Do některých afrických států se však musíte vypravit nejen s cestovními dokumenty, ale i řádně naočkováni a s mezinárodním očkovacím průkazem. Například očkování proti žluté zimnici potřebujete do Mauritánie (přesáhne-li vás pobyt 2 týdny), Nigeru a Čadu.

Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici se doporučuje též při cestě do Somálska. Při žádosti o vízum do Džibuti projednejte, jaká očkování jsou doporučena. Džibuti běžně vyžaduje platný mezinárodní očkovací průkaz. V Súdánu tento průkaz nutností není, nicméně někdy požadují pohraniční úřady potvrzení, že nejste nositelem viru AIDS a Ebola.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

KgqodkBX7g

sobota, 28. leden 2017
09:03

There's a secret about your post. ICBYITTHTKY


posted by: KgqodkBX7g (sgw86kh3(a)outlook.com) [Odpovědět]

Čtěte také...

S jakými doklady cestovat: Jih Afriky

S jakými doklady cestovat: Jih Afriky

Sníte o výletu do překrásné jihoafrické přírody? Buďte připraveni již předtím, než začnete celou výpravu plánovat, a udělejte si přehled v tom, jakými doklady se budete muset vybavit. Náš průvodce vám vše prozradí!

S jakými doklady cestovat: Střed Afriky

S jakými doklady cestovat: Střed Afriky

Láká vás podívat se do samotného srdce Afriky? Co vše je k cestě do jednotlivých středoafrických států zapotřebí? To vám prozradí další díl našeho průvodce.


S jakými doklady cestovat: Evropa

S jakými doklady cestovat: Evropa

Chystáte se vyjet někam do Evropy, ale nevíte, zda vám na cestu bude stačit jenom občanský průkaz? Budete potřebovat nějaké jiné doklady? Pokud ano, tak jaké? První část našeho seriálu vás seznámí s

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

Uvažujete o cestě do některého z jihoamerických států? Jaké doklady si musíte připravit, abyste neměli problémy při celní kontrole? Třetí část našeho seriálu vám ukáže, které dokumenty jsou nutné pro návštěvu