verze pro tisk

Hrad Kašperk

23. duben 2011 Hrad Kašperk

V krásné šumavské přírodě nedaleko Srní, stojí na nejvyšším strmném kopci v okolí hrad Kašperk. Jeho dvě věže vykukují z lesa a už na dálku lákají návštěvníky k prohlídkám. Kašperk si oblíbili nejen návštěvníci, ale také svatebčané a filmaři. Podívejme se tedy za jeho hradby, a nahlédněme do historie.

Historie hradu Kašperk

Kašperk byl založen Karlem IV. ve 14. století. Důvodů pro jeho výstavbu měl císař několik. Okolí Kašperských Hor bylo proslulé svými nálezy zlata. Městem také vedla významná obchodní trasa, spojující naše země s rozvinutým západem. Tato Zlatá stezka byla však častým cílem loupeživých band a nájezdů. Karel IV. vybudováním hradu Kašperk chtěl zaručit bezpečnost, a ochránit obchodníky, kteří se po Zlaté stezce pohybovali.

Hrad byl nejprve spravován královskými věřiteli, kteří dohlíželi na to, aby veškerá jednání probíhala podle práva. V 15. století přešel Kašperk do vlastnictví Šternberků. Město Kašperské Hory hrad odkoupilo již v 16. století, a jeho vlastníkem je dodnes. Kašperk byl mnohokráte obléhán, ale díky své výborné poloze a opevnění nebyl nikdy dobyt.

Kudy na Kašperk

Na hrad Kašperk vede mnoho cest. Je možné zaparkovat v Kašperských Horách, a procházkou po značených turistických stezkách dojít k hradu. Tato cesta je vhodná pro milovníky procházek, a také pro ty, kteří mají na návštěvu Kašperku vyhrazen celý den.

Pokud se vám nechce trmácet se dlouhou cestu do kopců, ideální je nechat automobil na parkovišti, které se nachází naproti Rychtě Na Račánku. Tu najdete při silnici vedoucí z Kašperských Hor směr Nezdice na Šumavě. Na Rychtě si také můžete dopřát výborný oběd. Od parkoviště je to k hradu přibližně 1,5 kilometru, a trasa je velmi příjemná. Nečeká vás žádný výstup do prudkého kopce.

Kdy na Kašperk a co vás čeká

Brány hradu Kašperk jsou od května otevřeny každý den mimo pondělí, a to od 10-17hodin. Prohlídková trasa má dva okruhy, a vstupné na každý z nich je pro dospělého 60 korun. Prohlídka je možná pouze s průvodcem, a každý okruh trvá přibližně 45 minut.

Na Kašperku můžete shlédnout okruh Západní nebo Východní věž. Okruh Západní věž vás provede purkrabským palácem, mládím Karla IV. a dochovanou expozicí. Prohlédnete si hradní palác, celou západní věž, a z 5. patra věže se můžete kochat šumavskou přírodou.

Okruh Východní věže nabízí prohlídku purkrabského sklepení, hradního paláce a jižního parkánu. Dále si prohlédnete celou východní věž, a dozvíte se o pohromě, kterou způsobil na Kašperku orkán Kyrill. A samozřejmě i zde budete mít možnost shlédnout okolí krajinu z 5. patra a užít si nádherné výhledy do krajiny.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

V prostředí šumavských lesů se nachází romantický hrad Velhartice. Skrývá se u stejnojmenné vesnice v západních Čechách, nedaleko Klatov. Hrad Velhartice byl oblíbeným místem známých osobností, například i Jana Wericha, který v podhradí trávil hodně času na své chatě.

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Začátkem dubna se otevírají brány našich hradů a zámků. Milovníci památek se rozjedou po všech koutech republiky, a nechají se přenést do historie. Náš kraj nabízí mnoho hradů i zámků, které můžete navštívit. Je to například i zámek Orlík a hrad Zvíkov. A abyste si tento výlet ještě více zpříjemnili…


Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Zajímá vás historie, není vám lhostejný osud našich památek a chcete vidět, jak se staví hrad? Pak se vydejte do Karlovarského kraje, na to na Horní Hrad, neboli Hauenštejn. Tato památka několik desetiletí smutně chátrala. V posledních 11 letech se o ní starají dobrovolníci a celý hrad dávají kámen …

Vydejte se na hrad Loket, a podél Ohře ke Svatošským skalám

Vydejte se na hrad Loket, a podél Ohře ke Svatošským skalám

Jarní slunečné počasí láká k celodenním výletům. Milovníci turistiky nebo cykloturistiky zaplňují značené cesty a vyráží vstříc poznávání. Pokud patříte do některé z těchto skupin, nebo prostě jen chcete strávit příjemný den venku s rodinou, přinášíme vám tip na krásný výlet, při němž skloubíte proc…