verze pro tisk

Hrad Velhartice

24. červen 2011 Hrad Velhartice

V prostředí šumavských lesů se nachází romantický hrad Velhartice. Skrývá se u stejnojmenné vesnice v západních Čechách, nedaleko Klatov. Hrad Velhartice byl oblíbeným místem známých osobností, například i Jana Wericha, který v podhradí trávil hodně času na své chatě.

Historie Velhartic

Hrad Velhartice byl založen na přelomu 13. a 14. století Bohumilem z Budětic, a jeho synové (Bušek z Velhartic starší a mladší) v jeho stavbě pokračovali. Pánům z Velhartic hrad patřil do roku 1390, kdy ho díky sňatku získal Jan z Hradce. Ten sem tajně ukryl české korunovační klenoty. Původně byl hrad vystavěn ze dřeva, během staletí se teprve opevňoval a vznikala kamenná konstrukce.

Několik prohlídkových tras

Hrad Velhartice nabízí několik prohlídkových tras. Prohlídková trasa Hrad trvá přibližně 50 minut. Na jejím začátku shlédnete audiovizuální pořad pojednávající o stavbě a vůbec historii Velhartic. Pak následuje samotná prohlídka interiérů Rajského paláce, cisterny, sklepů a obranné věže.

- Tip na výlet: Národní park Šumava

Okruh Zámek vás provede životem šlechty v 17. století. Prohlédnete si místnosti společenské i osobní. Během výkladu také budete seznámeni s jejich všedním životem, i s hrami, kterými šlechta v té době trávila svůj čas.

Prohlídka i bez průvodce

Nemáte-li v oblibě organizované prohlídky, Velhartice si můžete projít i sami. Součástí hradu je i Skanzen lidové architektury. Stojí na místech původních středověkých staveb. Funguje jako muzeum.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Velhartice můžete navštívit denně mimo pondělí. V červnu je otevřen od 10 – 17 hodin, přes letní prázdniny až do 18 hodin. Půjdete-li na prohlídku bez průvodce, bude vás stát vstup třicet korun, a děti jen deset korun. Okruhy Hrad i Zámek stojí každý sedmdesát korun, rodinná vstupenka vás pak přijde na 170 korun.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

V krásné šumavské přírodě nedaleko Srní, stojí na nejvyšším strmném kopci v okolí hrad Kašperk. Jeho dvě věže vykukují z lesa a už na dálku lákají návštěvníky k prohlídkám. Kašperk si oblíbili nejen návštěvníci, ale také svatebčané a filmaři. Podívejme se tedy za jeho hradby, a nahlédněme do histor…

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Začátkem dubna se otevírají brány našich hradů a zámků. Milovníci památek se rozjedou po všech koutech republiky, a nechají se přenést do historie. Náš kraj nabízí mnoho hradů i zámků, které můžete navštívit. Je to například i zámek Orlík a hrad Zvíkov. A abyste si tento výlet ještě více zpříjemnili…


Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Zajímá vás historie, není vám lhostejný osud našich památek a chcete vidět, jak se staví hrad? Pak se vydejte do Karlovarského kraje, na to na Horní Hrad, neboli Hauenštejn. Tato památka několik desetiletí smutně chátrala. V posledních 11 letech se o ní starají dobrovolníci a celý hrad dávají kámen …

Vydejte se na hrad Loket, a podél Ohře ke Svatošským skalám

Vydejte se na hrad Loket, a podél Ohře ke Svatošským skalám

Jarní slunečné počasí láká k celodenním výletům. Milovníci turistiky nebo cykloturistiky zaplňují značené cesty a vyráží vstříc poznávání. Pokud patříte do některé z těchto skupin, nebo prostě jen chcete strávit příjemný den venku s rodinou, přinášíme vám tip na krásný výlet, při němž skloubíte proc…