verze pro tisk

Jarní České Švýcarsko láká k procházkám

13. březen 2011 Jarní České Švýcarsko láká k procházkám

České Švýcarsko se nalézá v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská. Zaujímá oblast při státní hranici se Německem, která ho odděluje od NP Saské Švýcarsko. Geologicky náleží do Děčínské vrchoviny.

Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní skalní města a na ně vázaní živočichové a rostliny. Oblast je známa především svými skalními útvary — věžemi, branami, stěnami, které vystupují nad souvislé lesy. Význačné jsou též soutěsky Kamenice a Křinice.

Název České Švýcarsko vznikl odvozením od názvu Saské Švýcarsko, používaném pro německou část Labských pískovců od 18. století. O tento romantický název se zasloužili hlavně švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff. Ti působili na Akademii v Drážďanech a malovali krajinu podél Labe, která jim připomínala jejich domovinu. Trempy starší generace bylo toto území nazýváno Zadní země.

V Českém Švýcarsku nenajdeme množství hor, které by se tyčily nad krajinou. Výjimkou je stolová hora Děčínský Sněžník (mimo národní park, 723 m) a čedičový kužel Růžovského vrchu (619 m). Typická jsou skalní města a strmé útesy, rozdělené hlubokými roklemi.

Unikátní je hluboce zaříznutý skalnatý kaňon Labe. Většina území je souvisle pokryta hlubokými lesy, které si na nedostupných místech uchovaly původní pralesovitý charakter.

V národním parku se nachází řada známých i méně známých přírodních památek a rezervací: Národní přírodní památka Pravčická brána, Národní přírodní rezervace Růžák, bývalá přírodní rezervace Ponova louka, bývalá přírodní rezervace Babylon, Přírodní památka Nad Dolským mlýnem, Chráněná území v bezprostřední blízkosti národního parku, Přírodní rezervace Pavlino údolí, Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice.

Další zajímavá místa: Okolí řeky Kamenice — Ferdinandova, Divoká a Tichá soutěska, Hrad Šaunštejn poblíž Vysoké Lípy, Mariina skála u Jetřichovic, Vilemínina stěna u Jetřichovic, Rudolfův kámen — vyhlídka u Jetřichovic, Skalní hrad Falkenštejn, Vyhlídka Belvedér u Labské stráně, Malá Pravčická brána, Na Tokáni

Článek publikován ve spolupráci s MediaShow.cz - České Švýcarsko

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Proč české turisty láká Švýcarsko

Proč české turisty láká Švýcarsko

Čokoláda, hodinky, prvotřídní banky nebo otvírací nůž...to vše evokuje jedinou zemi, Švýcarsko. Švýcarsko je stejně jako Česká republika vnitrozemským státem. Země je rozdělena na 26 kantonů, přičemž každý má vlastní ústavu, vládu i zákony a překvapivě i výši daní. Aby toho nebylo málo, země má čtyř…

České Švýcarsko: Objevte kouzlo divočiny v nejmladším národním parku Česka

České Švýcarsko: Objevte kouzlo divočiny v nejmladším národním parku Česka

Za nádhernou krajinou, která je po staletí takřka neměnná, nemusíte jezdit do zahraničí. Skvostné zážitky prožijete i v tuzemsku. Jednou z nekrásnějších přírodních oblastí Česka je Národní park České Švýcarsko. Objevíte v něm kouzlo divočiny a ohromí vás nevšední pohledy na tamní skalní útvary. Čes…


Rakouský Hinterstoder láká české lyžaře

Rakouský Hinterstoder láká české lyžaře

Hledáte alpské středisko nedaleko českých hranic? Pak vyzkoušejte mezi Čechy stále oblíbenější rakouský Hinterstoder, kde můžete lyžovat až ve 2 000 m! Z Čech i z Moravy sem dojedete za pár hodin.

Cestujte po České republice bez starostí

Cestujte po České republice bez starostí

Rádi poznáváte odlehlé kouty České republiky? Každý milovník cestování stojí před nutností zařídit si rezervaci hotelu. Ne vždy se však jedná o jednoduchou záležitost. Najít ten správný hotel nebo jiný typ ubytování může být i poměrně náročné. Využijte speciálního portálu rezervaceubytovani.cz, kter…