verze pro tisk

Kam na výlet v sychravém podzimu? Do jeskyní.

16. září 2011 Kam na výlet v sychravém podzimu? Do jeskyní.

Léto skončilo a přicházející podzim přináší také sychravé počasí. Současné babí léto si lidé obvykle užívají venku na procházkách. Ale kam vyrazit na výlet, když je venku mlha, nízké teploty, ale nechce se vám zůstávat doma? Navštivte jeskyně. Tam vám venkovní nečas vadit nebude. A začít můžete u těch největších, Koněpruských.

Speciality Koněpruských jeskyní

Na jeskyních je pochopitelně nejpřitažlivější nádherná krápníková výzdoba. Jedinečné pro Koněprusy jsou růžice. Jsou to krápníkové útvary, které připomínají růže, květák nebo růžičkovou kapustu. Stáří je odhadováno na 1,5 milionů let. Růžičky obsahují zrníčka opálu, a tato kombinace je světovým unikátem.

Další specialitou Koněpruských jeskyní je mincovna. Jedná se o patro, kde v době vlády Jiřího z Poděbrad fungovala penězokazecká dílna. Bylo zde vyraženo více než 5 tisíc kusů mincí. Padělatelé je razili z měděného plechu a díky použití amalgámu stříbra se tyto mince velmi podobali originálu, který byl stříbrný.

Prohlídka jeskyní

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem u nás. Vstup do jeskyní byl objeven v roce 1950 při odstřelu lomu. Pod zemí je spleť chodeb dlouhá přibližně dva kilometry. Návštěvníci mají možnost projít prohlídkovým okruhem dlouhým něco přes 600 metrů. Prohlídka trvá asi hodinu. Teplota se celoročně pohybuje okolo 10 stupňů, proto nezapomeňte na vhodné oblečení. Prohlídku je možné absolvovat také pouze při baterkách, s vypnutým umělým osvětlením.

Návštěvní doba a vstupné

Koněpruské jeskyně jsou otevřeny každý den od 8:30 do 15:00 hodin v měsíci říjnu, v listopadu se otevírají jen od pondělí do pátku v 9:00, 11:00 a 13:00 hodin. Od prosince do března se jeskynní systém uzavírá. Do jeskyní nesmí zvířata, a nejsou přizpůsobena pro vozíčkáře.

Vstupné pro dospělého je 130 korun, zlevněné vstupné pro děti od 6-15 let činí 60 korun. Zdarma jeskyně navštíví děti do 6 let nebo členové České speleologické společnosti.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Finské Laponsko: Nechte se okouzlit barvami podzimu

Finské Laponsko: Nechte se okouzlit barvami podzimu

Chcete prozkoumat skandinávské země? Pak by na vašem seznamu rozhodně neměla chybět finská oblast Laponsko, které je obzvláště na podzim opravdu uchvacující.

Na výlet za pohádkami

Na výlet za pohádkami

Máte malé děti a nevíte, jaké výlety s nimi podnikat, aby se nenudily? Nebo si i vy dospělí chcete zavzpomínat na pohádky a vaše dětství? Pak se vydejte na některou z pěších či cyklistických tras v rámci projektu Pohádkové Česko.


Udělejte si výlet za zdravím na ekofarmu

Udělejte si výlet za zdravím na ekofarmu

Zajímá vás hospodaření na statku či farmě? Jak vznikají pro nás naprosto běžné potraviny jako mléko, sýr, jogurt a další? Byl by výlet na farmu pro vás příjemným zpestřením? Rádi byste na venkově strávili pár dnů, odpočinuli si na čerstvém vzduchu, projeli na koni a k večeři si dali nějakou nechemic…

Výlet na Terchovou

Výlet na Terchovou

Chcete-li zažít nevšední dovolenou, díky které zapomenete na všední starosti a problémy každodenního života, určitě navštivte překrásné místo, kterým je Terchová.