verze pro tisk

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

23. březen 2011 Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Začátkem dubna se otevírají brány našich hradů a zámků. Milovníci památek se rozjedou po všech koutech republiky, a nechají se přenést do historie. Náš kraj nabízí mnoho hradů i zámků, které můžete navštívit. Je to například i zámek Orlík a hrad Zvíkov. A abyste si tento výlet ještě více zpříjemnili, nechte se mezi památkami přepravit parníkem.

Zámek Orlík

Gotický zámek Orlík svou historii začíná v letech 1230-1251. V té době však byl pouhým dřevěným hrádkem, sloužícím jako celnice. Svou současnou podobu získal na přelomu 13. a 14. století. Sloužil českým králům jako opěrný bod. Byl v držení mnoha rodů – Švamberků, Eggenberků a nakonec Schwarzenberků.

Zámek Orlík i hrad Zvíkov se nacházejí na Písecku, nad Orlickou přehradou. Orlík můžete navštívit každý den mimo pondělí a to v dubnu(a říjnu) od 9-16 hodin, v květnu a září od 9-17hodin a přes léto(červen, červenec, srpen) od 9-18 hodin. Vstupné pro dospělého je 90 korun, studenti a senioři zaplatí 50 korun. Prohlídka trvá přibližně 50 minut, a shlédnete během ní interiér tak, jak ho jeho panovníci v rychlosti museli opustit. Díky tomu budete mít možnost vidět, jak žila šlechta v minulých staletích.

Plavba lodí po Orlické přehradě

Až si prohlédnete zámek, vydejte se lodí k hradu Zvíkov. Plavební sezóna začíná letos 9. dubna. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 120 korun, za zpáteční pak 210 korun. Parník vyjíždí na svou trasu v období duben-květen pouze o víkendech, a to dvakrát denně. V dalších měsících se intervaly mezi plavbami zkracují. Samotná plavba trvá 45 minut. Z lodi máte skvělou příležitost si obě památky prohlédnout zase z jiného úhlu.

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov byl založen Přemyslovci. Ti ho také měli v majetku až do roku 1306, kdy rod vymřel po meči. Poté Zvíkov připadl Rožmberkům a Švamberkům. Hrad dlouho odolával nájezdům a útokům, jak za husitských válek, tak za třicetileté války. Až v roce 1622 se nepřátelům podařilo hrad dobýt a zpustošit. Hrad Zvíkov na konci 18. století přešel do vlastnictví Schwarzenberků.

Hrad Zvíkov můžete navštívit v dubnu každý víkend od 9:30-15:30, v dalších měsících denně mimo pondělí až do 17 hodin. Vstupné je 70 korun. Prohlídka je samostatná, bez průvodce. Shlédnout můžete jak areál hradu s majestátnou věží, tak i interiér královského paláce.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Historické kočáry na zámku Děčín

Historické kočáry na zámku Děčín

Brány našich zámků se otevírají v průběhu jara. Během letních měsíců se na mnoha památkách konají velmi zajímavé doprovodné akce, které zpříjemňují běžné prohlídky. Ne jinak je tomu i na zámku v Děčíně. Do září tu můžete navštívit noční prohlídky, speciální výstavu historických kočárů nebo jedinečné…

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

V prostředí šumavských lesů se nachází romantický hrad Velhartice. Skrývá se u stejnojmenné vesnice v západních Čechách, nedaleko Klatov. Hrad Velhartice byl oblíbeným místem známých osobností, například i Jana Wericha, který v podhradí trávil hodně času na své chatě.


Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Zajímá vás historie, není vám lhostejný osud našich památek a chcete vidět, jak se staví hrad? Pak se vydejte do Karlovarského kraje, na to na Horní Hrad, neboli Hauenštejn. Tato památka několik desetiletí smutně chátrala. V posledních 11 letech se o ní starají dobrovolníci a celý hrad dávají kámen …

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

V krásné šumavské přírodě nedaleko Srní, stojí na nejvyšším strmném kopci v okolí hrad Kašperk. Jeho dvě věže vykukují z lesa a už na dálku lákají návštěvníky k prohlídkám. Kašperk si oblíbili nejen návštěvníci, ale také svatebčané a filmaři. Podívejme se tedy za jeho hradby, a nahlédněme do histor…