verze pro tisk

Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

24. srpen 2011 Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Zajímá vás historie, není vám lhostejný osud našich památek a chcete vidět, jak se staví hrad? Pak se vydejte do Karlovarského kraje, na to na Horní Hrad, neboli Hauenštejn. Tato památka několik desetiletí smutně chátrala. V posledních 11 letech se o ní starají dobrovolníci a celý hrad dávají kámen po kameni opět do původního stavu. Vlastně, jak sami uvádějí, celý hrad stavějí znovu. Tak si to nenechte ujít.

Jak z ruiny vzniká hrad

Horní Hrad se nachází v údolí řeky Ohře. Založen byl někdy ve 13. století. Neví se přesně, kdo byl jeho zakladatelem, mluví se o Přemyslu Otakaru II, nebo jeho synu Václavu II. Během staletí mnohokrát změnil majitele, podobu i účel. Od roku 1958 byl Hauenštejn opuštěný a z kdysi krásného reprezentativního zámku se stala ruina. V roce 2000 se kompletní rekonstrukce chopil současný hradní pán-Pavel Palacký, a spolu se staviteli, ale i studenty, pomocníky, brigádníky, dávají Hauenštejn stále do pořádku. Každoročně se pořádají brigády, takže pokud máte zájem, můžete přiložit ruku k dílu.

Prohlídka hradu Hauenštejn

Návštěvníci mají možnost si hrad a pokračující stavby bez problémů kdykoli prohlédnout. Na pokladně dostanete tištěného průvodce a sami se vydáte do útrob hradu. Podíváte se do starých gotických sklepů, prohlédnete si rytířský sál, vystoupáte na vyhlídkovou věž, navštívíte botanickou zahradu a další. A v neposlední řadě si budete moci v každé místnosti prohlédnout fotografie toho, jak pokračuje rekonstrukce. Při prohlídce budete míjet pracovníky, kterým patří dík za to, že Horní Hrad začíná opět vypadat jako hrad. Z výborně opravených částí vás jistě upoutá nádherná vstupní brána.

Vstupné a otevírací doba

Pro dospělého je základní vstupné na okruh Hrad a zámek 60 korun. Budete-li chtít navštívit i botanickou zahradu a arboretum, připlatíte si 30 korun. Děti do 10 let mají vstup zdarma. S sebou můžete vzít zdarma i svého čtyřnohého miláčkaCo se týče otevírací doby, otevřeno je denně od 10-19 hodin do konce října. Velmi často se na hradě konají nejrůznější doprovodné akce, festivaly, výstavy apod. Veškerý výtěžek jde na pokračující „výstavbu“.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Šperky do kufru aneb V čem se na dovolené blýsknout

Šperky do kufru aneb V čem se na dovolené blýsknout

Pokud se chystáte na dovolenou do luxusnějšího resortu, důkladně si promyslete, v jakých outfitech pobyt strávíte. Ve špičkových hotelech se totiž očekává určitý dress code a součástí elegantní garderóby jsou rovněž doplňky v podobě šperků. Jaké zvolit, abyste s sebou nemuseli brát celou šperkovnici…

Červená Lhota. Pojďte se podívat, jak bydlela Zlatovláska

Červená Lhota. Pojďte se podívat, jak bydlela Zlatovláska

Ale po souši se k zámku nedostaneš, je uprostřed jezera....Tak pravili rybáři, když se jich Jiřík ptal, jak se dostane ke Zlatovlásce. Zámek Červená Lhota, kde se celá pohádka natáčela, skutečně stojí uprostřed jezera. No jezera, to je přehnané, ale uprostřed rybníku. A cesta po souši k němu vede.


Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

V krásné šumavské přírodě nedaleko Srní, stojí na nejvyšším strmném kopci v okolí hrad Kašperk. Jeho dvě věže vykukují z lesa a už na dálku lákají návštěvníky k prohlídkám. Kašperk si oblíbili nejen návštěvníci, ale také svatebčané a filmaři. Podívejme se tedy za jeho hradby, a nahlédněme do histor…

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

V prostředí šumavských lesů se nachází romantický hrad Velhartice. Skrývá se u stejnojmenné vesnice v západních Čechách, nedaleko Klatov. Hrad Velhartice byl oblíbeným místem známých osobností, například i Jana Wericha, který v podhradí trávil hodně času na své chatě.