verze pro tisk

Ruční papírna Velké Losiny. Návštěva, která skutečně stojí za to.

11. červenec 2011 Ruční papírna Velké Losiny. Návštěva, která skutečně stojí za to.

Papír. Věc, která je součástí našeho života, a ač si to třeba neuvědomujeme, používáme ho v nějaké podobě denně. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se papír vyrábí? Nebo spíše, jak se vlastně v době dávné vyráběl? Dnes už je celá produkce řízena obvykle automaticky, stroji, ale přece jen ještě v Čechách existuje jedna fungující ruční papírna, kde je papír vyráběn opravdu vlastníma rukama zaměstnanců. Navštivte Ruční papírnu Velké Losiny a odnesete si zážitek, který už vícekrát nemusíte zažít.

Historie Ruční papírny Velké Losiny

Městečko Velké Losiny se nachází v krásné přírodě Jeseníků, nedaleko Šumperka. Výroba papíru tady má dlouhou historii. Ruční papírna byla založena už v 16. století. V průběhu 17. století se na osudu papírny značně podepsaly čarodějnické procesy, z této oblasti bohužel známé, i zdokumentované v knize či filmu Kladivo na čarodějnice. Jednou z obětí byla i manželka tehdejšího papírníka Barbora Göttlicherová.

Až do poloviny 19. století počet ručních papíren stoupal. Poté, co však světlo světa spatřila průmyslová výroba, tyto manufaktury rychle zanikaly. Dnes je Ruční papírna Velké Losiny jediná v České republice, kde se papír skutečně vyrábí tradičními postupy ze lnu a bavlny. Svým způsobem výroby je unikátní v celé Evropě.Však také papír vyrobený zde se nepoužívá jen tak pro nějaké účely. Nejčastěji se tu vyrábí vysokoškolské diplomy, luxusní dopisní sady, knihy, svatební oznámení apod.

Uvidíte muzeum papíru i skutečnou výrobu

Přijedete-li do Velkých Losin, dům Ruční papírny určitě nemůžete minout. Při příjezdu od Šumperka stojí po pravé straně, a je to veliká budova s mansardovou střechou. Papírna nabízí dva okruhy prohlídek. Doporučuji prohlídku I. – Muzeum papíru a výroba. Program trvá skoro hodinu a během něj uvidíte, jak se výroba papíru vyvíjela, na čem se vyráběl dříve a jakými způsoby. Poté vám bude puštěn asi 10minutový film přímo o produkci v Ruční papírně Velké Losiny. A nakonec vás čeká to nejzajímavější. S průvodkyní sejdete přímo do výroby. Jak to tam vypadá? To nebudu prozrazovat, každopádně pro mnohé z vás (i pro mě) bude možná zákulisí výroby velkým překvapením.

Užitečné informace

Máte-li v plánu Ruční papírnu navštívit, raději si dopředu rezervujte prohlídku. Ve skupině může být maximálně 40 lidí, a o prohlídky je opravdu zájem. Volali jsme tam s denním předstihem, a už bylo i tak volno až na pozdější odpolední hodiny. V letních měsících je otevřeno ve všední dny od 9-18hodin, přes víkend pak od 9-12 a od 12:30-18hodin. Muzeum je otevřeno po celý rok, aktuální informace naleznete na webu papírny.

Vstupné na okruh Muzeum a výroba stojí pro dospělého 85 korun. V Papírně můžete fotit. Co se týče parkoviště, to je přímo před Papírnou, ale není příliš velké, proto raději přijeďte dříve, nebo využijte parkování ve Velkých Losinách. Budete-li mít hlad, hned vedle Ruční papírny se nachází restaurace Losín, kde výborně a levně vaří.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Lety do Velké Británie

Lety do Velké Británie

V poslední době si lidé hodně oblíbili lety do Velké Británie. Tato země je navštěvována spoustami turistů hned z několika důvodů. Tím prvním jsou pochopitelně historické zajímavosti Anglie, kterými tato krásná země jistojistě disponuje. Jmenovat můžeme již jenom samotné pamětihodnosti na území hlav…

Vyjde nás Bulharsko skutečně levně?

Vyjde nás Bulharsko skutečně levně?

Důvodů, proč si jako místo letní dovolené zvolit Bulharsko, je hned několik. V současné ekonomické situaci řeší většina lidí především finanční stránku. Před několika lety byla země turisticky nezajímavá, protože zde bylo velké množství destnací, kam se člověk dříve nedostal. V současnosti však bulh…


Aquapalace Praha nabízí zábavu pro malé i velké

Aquapalace Praha nabízí zábavu pro malé i velké

Nevíte, kam vyrazit s celou rodinou na výlet? Máte děti a pro ty prohlídky hradů a zámků nejsou to pravé? Zoologické zahrady jsou skvělé, ale co v případě nepříznivého počasí? Vyrazte si užít zábavu do aquaparku Aquapalace v Praze.

Doplňková turistická výbava, která vám zpříjemní treking

Doplňková turistická výbava, která vám zpříjemní treking

Letní počasí přímo vybízí k procházkám po lesích i k náročnějším túrám po horách. Před tím, než se ale vydáte na cesty, je dobré si pořídit kvalitní turistikou výbavu. Túru zpříjemní i některé praktické doplňky.