verze pro tisk

Šumavská ledovcová jezera

21. červen 2011 Šumavská ledovcová jezera

Národní park Šumava patří k největším pýchám naší země. V každém ročním období je cílem tisíců návštěvníků nejen z Čech. Šumava láká zejména svými ledovcovými jezery. Těch se v Národním parku Šumava nachází 8, přičemž tři leží na německé straně a pět na straně české. Vydejte se k nim některou z mnoha turistických tras a vychutnejte si krásu šumavské přírody.

Plešné jezero

Plešné jezero se nachází přibližně 20 kilometrů od Volar v nadmořské výšce 1090 metrů. Nad ním se tyčí největší hora české části Šumavy – Plechý (1378m). Plešné jezero má hloubku 18 metrů, a je velké 7,5 ha. Jezero obklopuje jezerní stěna o výšce téměř tří set metrů. Na vrcholu stěny se nachází pomník Alberta Stiftera. K jezeru se nejsnáze dostanete po zelené a modré značce začínající v Nové Peci, měří přibližně 10 kilometrů.

Prášilské jezero

Dalším z pěti ledovcových jezer české části Šumavy, je jezero Prášilské. Nachází se nedaleko obce Prášily, v I. zóně Národního parku Šumava. Je hluboké v některých místech i 15 metrů. Voda Prášilského jezera je zásaditá, proto v něm nežijí žádné ryby. K Prášilskému jezeru vede velmi příjemná cena přímo z Prášil. Po červené značce se brzo dostanete na lesní pěšinu, a po ní dojdete až k jezeru. Trasa je dlouhá přibližně 4 kilometry.

Černé a Čertovo jezero

Černé a Čertovo jezero leží velmi blízko u sebe. Nachází se nedaleko Špičáku u Železné Rudy. Černé jezero se pyšní několika Nej. Je největší, nejhlubší (40metrů) a také nejníže položené. Nad ním se tyčí 320 metrová jezerní stěna. U jezera je přístřešek pro klidné posezení. Jeho voda je na první pohled skutečně černá.

Čertovo jezero je druhé největší, má rozlohu 10, 3 ha. Obě jezera jsou součástí přírodní rezervace, vyhlášené již v roce 1911. Mezi nimi prochází hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj. K jezerům vede mnoho cest. Hezká trasa vede ze Špičáckého sedla – po žluté k Černém jezeru. Tam dojdete pohodlnou cestou. K Čertovu jezeru je to ale náročnější, přímo do kopce nefalšovaným horským terénem. Ne nadarmo patří Černé jezero k nejhůře přístupným. Ale návštěva stojí za to.

Jezero Laka

Nejmenší, zato nejvýše položené ledovcové jezero se nachází v I. zóně Národního parku. Dlouhá léta bylo turistům nepřístupné. Obklopují ho jehličnaté lesy, kterými sem také vedou značené trasy. Jezero je proslulé svými plovoucími ostrůvky. Vede k němu příjemná cesta(i pro cyklisty) z Železné Rudy (11 kilometrů). Jet můžete také autem, to pak necháte na parkovišti v Nové Hůrce, a dál už pokračujete pěšky.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dovolená v USA u jezera

Dovolená v USA u jezera

Mnozí z nás berou za ideální dovolenou právě tu u jezera. Vždyť není nad ten pocit, když slyšet ticho nebo jen sem tam rozšumí listí v korunách stromů lesa, který jezera většinou obklopuje. Přes den túry v okolí či vodní sporty, no a večer táborák, trampské písničky a sledování hvězd. Idylická dovol…

Letní dovolená u Máchova jezera

Letní dovolená u Máchova jezera

Kraj Karla Hynka Máchy je velmi oblíbeným cílem turistů. Zde tento básník a spisovatel tvořil svá největší díla. Máchovo jezero se nachází v Libereckém kraji a dosahuje hloubky dvanácti metrů. Nejen Máchovo jezero láká k letnímu odpočinku. Okolí je plné zajímavých míst a památek, kde můžete svůj vol…


Boromejské ostrovy: Fascinující zahrady uprostřed jezera

Boromejské ostrovy: Fascinující zahrady uprostřed jezera

V italském jezeře Maggiore se rozkládají mimo jiné tři fantastické ostrůvky. Najdete je uprostřed vod poblíž malebného městečka Stresa. Boromejské ostrovy nebo-li Isole Borromee jsou pro svůj půvab hojně navštěvované. Z města Stresa se k nim dostanete lodí. Ostrůvky se jmenují Isola Bella, Isola Mad…

Návod na tuzemskou dovolenou

Návod na tuzemskou dovolenou

Ještě pořád uvažujete, kam letos na dovolenou? Pokud jste zastánci tuzemských dovolených a nemáte potřebu se opékat pod žhavým, přímořským sluncem, zkuste nahlédnout na turistický portál Lipno. Najdete zde veškeré informace pro skvělou dovolenou.