verze pro tisk

Toulky Českou Kanadou

24. únor 2011 Toulky Českou Kanadou

Všude dobře, doma nejlépe. Držíte se tohoto hesla a svou dovolenou chcete prožít v Čechách? I u nás máme mnoho krásných míst, které stojí za to navštívit. Mezi ně patří i přírodní park Česká Kanada. Ať už chcete strávit volné chvíle aktivním sportem, nebo jen lehkými procházkami přírodou a poznáváním památek, tady si najdete to své.

Česká Kanada – kouzelná příroda i stavby lehkého opevnění

Českou Kanadou je nazývána oblast jihovýchodních Čech ohraničená městy Nová Bystřice, Slavonice a obcí Kunžak. Krajina zde připomíná divokou kanadskou přírodu. Husté lesy se svými studánkami, skalnaté útvary, nespočet rybníků, údolí a sychravější počasí dodávají této oblasti romantický ráz.

V lesích okolo najdete také pozůstatky lehkého opevnění z let 1936-37. Díky tomu a unikátním památkám patří Česká Kanada k nejnavštěvovanějším místům u nás. Podívejte se na některé památky a pozoruhodnosti, které byste při své cestě neměli vynechat.

Po České Kanadě „úzkokolejkou“

Česká Kanada se právem pyšní unikátní úzkorozchodnou železniční tratí, vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Vlaky na ní začaly jezdit již v roce 1897. V sezóně si můžete jízdu užít historickým vlakem taženým parní lokomotivou. V zastávce Kaproun stojí pomník Járy Cimrmana. Projíždka trasy dlouhé 33 kilometrů trvá něco málo přes hodinu.

Landštejn

Nejvýznamnější historickou památkou tohoto malebného kraje je zřícenina hradu Landštejn. Jde vůbec o největší a nejlépe zachovanou zříceninu románského hradu u nás. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1231. Až do 18. století byl trvale obýván. V roce 1771 však vyhořel, a chátral až do 70. let, kdy se započalo s jeho rekonstrukcí.

Sezóna začíná 1. dubna 2011, a vstupné pro dospělého stojí 60 korun. Prohlídka hradu je bez průvodce a vyhraďte si na ni ideálně celé odpoledne. Na Landštejn se dostanete autem, autobusem na trase Jindřichův Hradec – Slavonice, nebo pěšky.

Slavonické podzemí

Městečko poblíž rakouských hranic je často přezdíváno „malá Telč“. Slavonice jsou jedinečné pro své renesanční historické centrum. Dokonale zachované renesanční domy s bohatými sgrafiti městu dávají oprávněný status památkové rezervace.

Ve Slavonicích určitě neopomeňte navštívit historické podzemí. To pochází ze 13. století, a dosud není celé zmapováno. Má dvě prohlídkové trasy, přičemž výška chodeb je přibližně 1,5m a šířka pouhých 40-60cm! Připravte se na to, že ačkoli dostanete ochranné rybářské holínky a pláštěnku, pravděpodobně se dost umažete. Ale ten zážitek za to stojí.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Toulky po jižní Moravě

Toulky po jižní Moravě

Dovolená u nás sice nezahrnuje moře, pláže a palmy, zato ale množství historických památek a krásnou českou krajinu. O tom, že na jižní Moravě je nádherně asi není potřeba diskutovat. Kraj vína, kde se pole s vinnou révou táhnou, kam oko dohlédne a k dovolené nezaměnitelně patří také návštěva vinnéh…

Toulky řeckou Zagorií

Toulky řeckou Zagorií

Před několika lety jsme se konečně vydali na vysněný čundr po Řecku. Konkrétně po Pindosu a oblasti zvané Zagorie. Se stanem a veškerým vybavením potřebným pro pěší či autostopové vandrování po tomhle nádherném státě, jsme naše dobrodružství začali v krásném městě Ioanina.


Poznávací zájezdy 2012

Poznávací zájezdy 2012

Toulky světem v partě lidí mladých duchem nebo/i tělem, poznání celého světa, kvalifikovaní průvodci. To vše vás čeká, vydáte – li se na cestu s CK Mundo. Tato cestovka, která po mnoho let nezrušila žádný zájezd, působí na našem trhu už patnáctou sezónu.

Letovisko Dahab vás určitě zaujme

Letovisko Dahab vás určitě zaujme

Egypt je bezesporu zem, která má co nabídnout, a to nemusíte vyrazit ani do některých nejznámějších letovisek. Klasikou je především Hurghada, která ale poněkud díky opravdu rušnému prostředí ztrácí na lesku. Výbornou volbou je tedy některé z menších letovisek, z nichž bychom mohli jmenovat třeba Da…