verze pro tisk

Vydejte se na hrad Loket, a podél Ohře ke Svatošským skalám

4. duben 2011 Vydejte se na hrad Loket, a podél Ohře ke Svatošským skalám

Jarní slunečné počasí láká k celodenním výletům. Milovníci turistiky nebo cykloturistiky zaplňují značené cesty a vyráží vstříc poznávání. Pokud patříte do některé z těchto skupin, nebo prostě jen chcete strávit příjemný den venku s rodinou, přinášíme vám tip na krásný výlet, při němž skloubíte procházku přírodou s poznáváním památek. Vydejte se na hrad Loket a podél Ohře poté ke Svatošským skalám.

Hrad Loket

Majestátní hrad Loket se tyčí na ostrohu nad řekou Ohří. Hrad byl zbudován počátkem 13. století. Sloužil Václavu I. k oficiálním jednáním. Během husitských válek byl mnohokrát obléhán, dobyt byl však až roku 1429, a to měšťany, kteří s hradem vedli spory. Hrad byl mnohokrát přestavován. Na Lokti často pobýval také básník J.W.Goethe. Začátkem 18. století postavení hradu upadalo, a začal být využíván jako vězení. To bylo zrušeno až ve dvacátém století.

Hrad Loket si můžete projít sami, nebo s průvodcem. Vstupné pro dospělého činí 90 korun(s průvodcem), 80 korun za samostatnou prohlídku. Hrad je otevřen denně od 9-16:30 hodin. Prohlídka s průvodcem trvá zhruba 50 minut. Během návštěvy uvidíte sbírku unikátního porcelánu, archeologické nálezy, sbírku zbraní a brnění, a také expozici útrpného práva. Přístupná je spleť kobek a 4 patra původního vězení, doplněná o zvuky a věrohodné figuríny v životní velikosti, které vám ukážou, jak ve středověku probíhalo mučení.

Svatošské skály a pověst

Svatošské skály se nacházejí nedaleko Karlových Varů. Tato národní přírodní památka je tvořena žulovými skalními masivy, které svým tvarem připomínají svatební průvod. Původ tohoto místa je opředen mnoha pověstmi. Jedna z nich praví, že se jedná o skutečnou svatbu. Jistý mladík se navěky zaslíbil víle, ovšem po čase se zamiloval do skutečné dívky a chtěl si ji vzít. A právě při svatebním obřadu je zhrzená víla proklela a celé procesí proměnila v kámen. I skály se jmenují příznačně - Nevěsta, Ženich, Svědci, Muzikanti apod.

Kudy ke Svatošským skalám

Ke Svatošským skalám se dostanete z Lokte po modré turistické značce, začínající na rozcestí u Goethova pomníku. Ke skalám dojdete po cca sedmi kilometrech. Celá cesta vede údolím řeky Ohře. Podél cesty jsou tabule s turistickými informacemi. Trasa je vhodná pro pěší i pro cyklisty. Není náročná, takže můžete vyrazit i s dětmi. Místo není přístupné automobilům. U skal si vychutnejte oběd nebo svačinu v restauraci Jana Svatoše. Nazpět můžete jít stejnou trasou, nebo od Svatošských skal dojít naučnou stezkou do Doubí(cca 4 kilometry), z Doubí pomocí MHD dojet do Karlových Varů a vlakem do Lokte

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení


Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

GIsVRJ7COs

sobota, 10. květen 2014
05:14

150 let Hornc3adho Jelenc3ad Prc5afvod Hec5™mana z Bubna | Jezdeckc3a1 stc3a1j Dolnc3ad Jelenc3ad is a fantastic pontsig. You have my vote regarding 150 let Hornc3adho Jelenc3ad Prc5afvod Hec5™mana z Bubna | Jezdeckc3a1 stc3a1j Dolnc3ad Jelenc3ad and I'll bookmark this website right now.


posted by: GIsVRJ7COs (35dfq7de0p(a)outlook.com) [Odpovědět]

Čtěte také...

Vydejte se na víkend do Neapole!

Vydejte se na víkend do Neapole!

Už jste jedli pizzu jménem Margherita? Možná vám chutnala, ale věřte, že nikde není lepší než v místě, kde ji s láskou vymysleli – v pulzující jihoitalské metropoli Neapol. Kromě originální Margherity ochutnáte také živoucí atmosféru města, kde se moderní svět snoubí s pozůstatky starověku a středo…

Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Pojďte pomoci stavět hrad, aneb záchrana Horního Hradu

Zajímá vás historie, není vám lhostejný osud našich památek a chcete vidět, jak se staví hrad? Pak se vydejte do Karlovarského kraje, na to na Horní Hrad, neboli Hauenštejn. Tato památka několik desetiletí smutně chátrala. V posledních 11 letech se o ní starají dobrovolníci a celý hrad dávají kámen …


Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

V prostředí šumavských lesů se nachází romantický hrad Velhartice. Skrývá se u stejnojmenné vesnice v západních Čechách, nedaleko Klatov. Hrad Velhartice byl oblíbeným místem známých osobností, například i Jana Wericha, který v podhradí trávil hodně času na své chatě.

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

Začátkem dubna se otevírají brány našich hradů a zámků. Milovníci památek se rozjedou po všech koutech republiky, a nechají se přenést do historie. Náš kraj nabízí mnoho hradů i zámků, které můžete navštívit. Je to například i zámek Orlík a hrad Zvíkov. A abyste si tento výlet ještě více zpříjemnili…