verze pro tisk

Z Karlštejna pěšky k lomům Amerika

14. březen 2011 Z Karlštejna pěšky k lomům Amerika

Láká vás jarní sluníčko ven do přírody? Hledáte tip na celodenní výlet, kde byste spojili prohlídku hradu nebo zámku s toulkami romantickou krajinou? Zajeďte si do středočeského kraje, navštivte Karlštejn a pak se pěšky vydejte na okruh okolo zatopených lomů Amerika. Trasa měřící přibližně 12 kilometrů vede zákoutími, které vás přenesou do časů dávno minulých.

Karlštejn otevřen celoročně

Jako první si naplánujte návštěvu Karlštejna. Pojedete-li autem přes Mořinu, můžete zaparkovat kousek před restaurací Pod Dračí skálou. Pak je to na Karlštejn po příjemné cestě cca půl kilometru.

Hrad Karlštejn je otevřen celoročně. Vstupné pro dospělého stojí 170 korun, studenti a děti si hrad prohlédnou za 110 korun. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 50 minut. Prohlédnete si interiér Císařského paláce, uvidíte ložnici a hodovní síně Karla IV, a navštívíte spodní patra Mariánské věže. Navštívit také můžete Studniční věž, která skrývá 78 metrů hlubokou hradní studnu.

Po turistických značkách romantickou krajinou

Až si dosyta užijete historické památky, vydáme se po červené turistické značce zpět přes restauraci Pod Dračí skálou až k Dubu Sedmi bratří (cca 1,5km). Odtud pokračujeme po modré značce údolím Budňanského potoka až k rozcestníku, kde po žluté budeme pokračovat celý zbytek okruhu.

Lom Velká Amerika

První zastávkou je Velká Amerika. Vápencový lom je přibližně 750 metrů dlouhý, 150 metrů široký a hluboký 67 m. Při pohledu na něj zaplesá srdce každého milovníka Divokého Západu. Však ne nadarmo se zde natáčel i náš Limonádový Joe. Velká Amerika je místo skutečně úchvatné a (nejen v minulosti) velmi oblíbené mezi trampy.

Průzračně modrá voda a impozantní kaňon jsou ovšem i zrádné a nebezpečné. Nejeden lidský život zde vyhasl při touze podívat se dolů. Zvědavce lákají i štoly, kterými jsou všechny lomy protkané. Všude okolo jsou ovšem cedule informující o zákazu vstupu pod vysokou pokutou. Prohlédnout si tuto krásu můžete z několika přístupných vyhlídkových míst.

Přes Mexiko a Malou Ameriku zpět

Budeme-li pokračovat dále po žluté značce, další zastávkou bude lom Mexiko. Ten v minulosti sloužil také jako nucené pracoviště politických vězňů, kteří v něm snášeli nelidské podmínky. Mexiko je lom 80 metrů hluboký, a na jeho dno téměř nikdy nezasvítí sluneční paprsky.

Stále po žluté turistické značce dojdeme až k lomu Malá Amerika. Stejně jako v ostatních lomech i zde je koupání a vstup přísně zakázán. S lomy Amerika se pojí mnoho pověstí, nejznámější je pravděpodobně o Hágenovi. Najdete ji na internetu v mnoha podobách. Od Malé Ameriky dojdeme stále po žluté značce na známé rozcestí Dub Sedmi bratří, napojíme se na červenou a vrátíme se zpátky ke Karlštejnu.

FacebookTopČlánky.czJaggni To! Linkuj.cz! Del.icio.us!
Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Přidej na Seznam

Nenašli jste co jste hledali?

Napište nám a my rádi zařadíme další zajímavý článek!

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

renfri

pondělí, 14. březen 2011
10:27

Výstižné, věcné, poutavé...určitě vyrazíme;)


posted by: renfri (mystic.renfri(a)seznam.cz) [Odpovědět]

kHmou1WQO

neděle, 29. leden 2017
02:24

It is important to have a pecpsertive. Kids are now grown enough to find solve their own problems, so it is time to give them some slack and discover themselves. At the same time, as the article states, keep an eye on the big picture


posted by: kHmou1WQO (lu2v8vhvhr(a)outlook.com) [Odpovědět]

Čtěte také...

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

S jakými doklady cestovat: Severní Amerika

Lákají vás Spojené státy americké, Kanada nebo Mexiko? Vystačíte si při cestování do těchto zemí jen s cestovním pasem? Nebo jsou zapotřebí nějaké další dokumenty? Druhá část našeho seriálu se zaměřila na doklady nutné pro cestování do Severní Ameriky.

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

S jakými doklady cestovat: Jižní Amerika

Uvažujete o cestě do některého z jihoamerických států? Jaké doklady si musíte připravit, abyste neměli problémy při celní kontrole? Třetí část našeho seriálu vám ukáže, které dokumenty jsou nutné pro návštěvu


S jakými doklady cestovat: Střední Amerika

S jakými doklady cestovat: Střední Amerika

Chcete se vypravit za exotikou do Karibiku? Jenže nevíte, jestli vám na cestování stačí pouze pas? Čtvrtý díl našeho průvodce vám poradí, jaké doklady je třeba si připravit před výpravou do střední Ameriky.

Navštivte smyslné Buenos Aires!

Navštivte smyslné Buenos Aires!

O Buenos Aires je známo, že málokterého návštěvníka nechává v klidu. Není to jen vášnivým tangem, které se zde zrodilo a i dnes se běžně tančí skoro v každém baru… Hlavní město Argentiny má zkrátka svou zvláštní uhrančivou atmosféru, díky které i vám rychle přiroste k srdci.